Badanie realizowano metodą ankiety pocztowej w okresie sierpień – wrzesień 2008 r. Respondenci zostali wybrani spośród 4-milionowej bazy prenumeratorów miesięcznika Reader's Digest

Internet może cię narazić na depresję

Badanie wykonane przez Instytut Psychologii na Uniwestytecie w Leeds ma dowodzić, że nadmierne korzystanie z Internetu czyni nasz umysł podatnym na depresję.

Badanie przeprowadzono na 1 319 osobach w wieku od 16 do 51 lat. Ankieta online, którą wypełniali uczestnicy, miała za zadanie sprawdzić, czy wykorzystanie Internetu może wpływać na nasz nastrój. Badanie nie wykazało bezpośredniego powiązania pomiędzy surfowaniem po witrynach a depresją, a także obaliło tezę, że osoby z zaburzeniami psychicznymi częściej korzystają z Globalnej Sieci. Naukowcy odrzucili więc formę reguły i zbadali statystyczny trend.

– Odnotowaliśmy wysoki związek pomiędzy czasem spędzonym w Sieci i stopniami depresji – mówi doktor Cartiona Morrison, kierownik badania. Osiemnastu badanych, którzy szczególnie dużo czasu spędzali w cyberprzestrzeni, byli wręcz od niej uzależnieni. Właśnie oni stali się w o wiele bardziej wrażliwi na czynniki, które mogą powodować depresję. Osobę taka jest nawet pięciokrotnie bardziej narażona.

Ubocznym wnioskiem badania jest też fakt, że osoby młode o wiele łatwiej uzależniają się od Internetu.

0
Źródło: Neowin.net
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.