Iomega StorCenter ix2-200 2000GB

To, że serwery typu NAS są naprawdę bardzo przydatne w naszym codziennym życiu nie trzeba nikomu mówić. W firmach spełniają one role magazynów danych oraz miejsc gdzie następują backupy ważniejszych dokumentów. W domu rola backupu jest ważna, jednak korzystamy głównie z takich możliwości serwerów jak ściąganie plików z BitTorrenta, FTP czy nawet z http. Dzięki niskiemu zapotrzebowaniu na energię oraz cichą pracę spokojnie można zostawiać je odpalone 24h na dobę nie martwiąc się o rachunki za prąd.
Iomega StorCenter ix2-200 2000GB

Dzięki zastosowaniu energooszczędnych dysków Iomega wypada bardzo dobrze.

Dzięki zastosowaniu energooszczędnych dysków Iomega wypada bardzo dobrze.

Prezentowany dziś produkt firmy Iomega jest niewielkich rozmiarów serwerem NAS mieszczącym dwa dyski twarde 3,5″. Front oraz tylny panel zostały wykonane z czarnego plastiku, natomiast pozostałe części stanowi szczotkowane aluminium. Wygląd zewnętrzny StorCenter Pro ix2-200 jest bardzo atrakcyjny. Na przednim panelu zostało umieszczone duże logo producenta oraz cztery diody informacyjne (praca dysku, włączony/wyłączony, uwaga, oraz kopiowanie), przycisk Power oraz jeden port USB. Z tyłu znajdziecie natomiast dwa kolejne porty USB oraz jeden port RJ45 Gigabit Ethernet. StorCenter Pro ix2-200 jest dostępny w sklepach w konfiguracji 1, 2 oraz 4 TB.

Wydajność serwera pracującego w trybie RAID1 do nie należy do najlepszych.

Wydajność serwera pracującego w trybie RAID1 do nie należy do najlepszych.

Wewnątrz testowanego przez nas StorCenter Pro ix2-200 umieszczone zostały dwa dyski firmy Seagate (ST31000520AS) o pojemności 1000 GB każdy. Standardowo pracują one w RAID1, natomiast w czasie konfiguracji możemy jeszcze ustawić tryb JBOD (ang. Just a Bunch Of Disks). Za przesył danych na stosunkowo wysokim poziomie odpowiada procesor Marvell 6281 pracujący z częstotliwością 1 GHz oraz 256 MB pamięci RAM.

Wydajność serwera pracującego w trybie RAID1 nie należy do najwyższych.

Wydajność serwera pracującego w trybie RAID1 nie należy do najwyższych.

Ogólna wydajność urządzenia jest na przyzwoitym poziomie. Maksymalny zanotowany w czasie testów transfer (24,9 MB/s) uzyskaliśmy w momencie kopiowania plików 734 MB z dysku sieciowego na dysk lokalny. Niestety w drugą stronę wymiana danych przebiegała znacznie wolniej – zaledwie 16,2 MB/s. W tekście prezentujemy część wyników uzyskanych w czasie testu, natomiast po pełne ich zestawienie zapraszamy na stronę z rankingami.

Wygląd zewnętrzny, wydajność oraz pakiet oferowanych możliwości sprawiają że StorCenter Pro ix2-200 jest urządzeniem godnym uwagi potencjalnych nabywców. Również cena na poziomie około 1400 zł wygląda zachęcająco jeżeli weźmiemy pod uwagę dwa o łącznej pojemności 2 TB umieszczone w zestawie z urządzeniem.

Grzegorz Glonek