Jutro Photoshop będzie obchodził swoje dwudzieste urodziny

Dokładnie 19 lutego 1990 roku miała miejsce premiera pierwszej wersji programu, który w ciągu ostatnich 20 lat zrewolucjonizował fotografię i grafikę cyfrową.

Korzeni programu Photoshop należy szukać w aplikacji, jaką już w 1987 roku stworzyli bracia Thomas i John Knoll. Pierwszą licencję zaoferowali firmie Barneyscan, która dołączyła program do sprzedawanych przez siebie skanerów. W tej wersji wypuszczono zaledwie 200 egzemplarzy aplikacji. Po podpisaniu umowy licencyjnej z firmą Adobe, 19 lutego na rynek trafiła pierwsza, historyczna wersja Adobe Photoshop 1.0. W ciągu 20 lat Photoshop przeszedł długą drogę od prostej przeglądarki cyfrowych zdjęć do kompleksowego kombajnu graficznego, używanego przez ponad 10 mln ludzi na całym świecie, dostępnego w 27 wersjach językowych.

Czytaj też:

Właściwie każda nowa edycja Photoshopa niosła ze sobą małą rewolucję. Szczególne znaczenia miało wprowadzenie tzw. warstw w wersji 3.0, które umożliwiły tworzenie złożonych kompozycji graficznych w wyjątkowo łatwy sposób. Przełomowym narzędziem, które pojawiło się wraz z wersją 7.0 było też Healing Brush, pozwalające w magiczny wręcz sposób poprawiać urodę pań zdobiących okładki kolorowych magazynów – usuwać zmarszczki, wygładzać cerę. Dziś funkcjonalność programu wybiega daleko poza jego tradycyjne wykorzystanie. Photoshop używany jest przez grafików, fotografów, fotoedytorów, specjalistów od reklamy, filmowców, architektów, projektantów, inżynierów… a nawet lekarzy.

Z okazji urodzin na całym świecie odbywać się będzie wiele imprez ku czci jubilata. Oficjalna impreza urodzinowa organizowana przez National Association of Photoshop Professional odbędzie się oczywiście 19 lutego w San Francisco. Wezmą w niej udział m.in. przedstawiciele Adobe odpowiedzialni za rozwój programów graficznych – John Loiacono i Kevin Connor, oraz jeden z twórców pierwszej wersji programu – Thomas Knoll. Impreza będzie transmitowana na żywo w sieci pod adresem http://www.photoshopuser.com/photoshop20th.

Czy ktoś pamięta ten interfejs?

Czy ktoś pamięta ten interfejs?

Również w Internecie nadany zostanie specjalny urodzinowy program, podczas którego spotka się pierwszy zespół pracujący nad Photoshopem. Podczas spotkania zaprezentowana zostanie pierwsza, historyczna wersja Photoshop 1.0, działająca na oryginalnym komputerze Macintosh, jaki używany był 20lat temu. Program będzie można obejrzeć na Adobe TV pod adresem: http://tv.adobe.com/go/photoshop-20th-anniversary Urodziny Photoshopa świętowane są również w Polsce.  Oficjalne miejsce obchodów to serwis www.kreatywnybazar.pl, w którym rozegra się m.in  konkurs na urodzinową e-kartkę Do wygrania oczywiście Photoshop CS4 i jego „młodsi bracia” – Photoshop Lightroom i Photoshop Elements 8. Dodatkowe konkursy urodzinowe odbędą się również w serwisach społecznościowych.

Warto więc zaglądać pod powyższe adresy.

Piękny dwudziestoletni – Photoshop w liczbach

Pierwsza, bardzo skromna wersja programu Photoshop została wydana w nakładzie 200 egzemplarzy jako dodatek do skanerów Barneyscan, nikt nie spodziewał się tak gwałtownego wzrostu popularności tej aplikacji. W ciągu ostatnich dwudziestu lat wokół programu powstał cały ekosystem.

 • Pierwsza wersja Photoshopa była dostępna wyłącznie w języku angielskim — obecnie oferowana jest klientom z całego świata 27 różnych wersji językowych.
 • Photoshop to często podstawowe narzędzie pracy grafików, fotografów, DTP’owców. Rozbudowana funkcjonalność programu jest wykorzystywana obecnie również w takich dziedzinach jak administracja, architektura, projektowanie przemysłowe, medycyna, badania naukowe, tworzenie stron stron WWW i obróbka wideo.
 • Od samego początku Photoshop był otwarty na ulepszenia i pomysły użytkowników. Pierwsze wtyczki rozwijające funkcje programu tworzył już John Knoll, jeden z twórców aplikacji. Obecnie dostępne są setki różnych wtyczek, a przez wszystkie wersji produktu przewinęły się ich tysiące.

W ciągu ostatnich 20 lat Photoshop zyskał wielką rzeszę użytkowników i fanów aktywnych w serwisach społecznościowych.

 • Oficjalna grupa Photoshop w serwisie Facebook ma już 375 tysięcy fanów i z każdym tygodniem zyskuje kolejne tysiące.
 • Wpisanie słowa Photoshop w wyszukiwarce serwisu Facebook zwraca ponad 670 stron i 13 tysięcy grup.
 • Oficjalne wpisy dotyczące Photoshopa w serwisie Twitter są śledzone przez 7 tysięcy osób.
 • W serwisie LinkedIn Photoshopowi poświęcone są 63 grupy.
 • Z kolei w serwisie Flickr grup takich jest 27 737.
 • Wyszukiwanie w serwisie Adobe.com zwraca 80 grup użytkowników związanych z Photoshopem, do których należy ponad 3,5 tysiąca osób.

Photoshop – jak na prawdziwą gwiazdę przystało – doczekał się niezliczonych „biografii” i  publikacji.

 • W serwisie Amazon.com dostępnych jest w sprzedaży ponad 2,5 tysiąca książek zawierających słowo „Photoshop” w tytule. Przez cały okres obecności produktu na rynku podobnych publikacji ukazało się kilkanaście tysięcy.
 • Od początku 2009 r. powstało ponad 50 tys. blogów ze słowem „Photoshop” w nazwie
 • Liczby internetowych samouczków i szkoleniowych płyt DVD dotyczących produktu idą w tysiące. Działalność z nimi związana stanowi całkiem prężną niszową branżę.
 • Na świecie istnieje 280 centrów AATC (Adobe Authorized Training Center), które oferują kursy obsługi Photoshopa.
Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.