Właścicielem praw do H.264 jest MPEG LA

Kodek H.264 darmowy do niekomercyjnego strumieniowania przez pięć lat

MPEG LA, firma posiadająca prawa do kodeka H.264, zapowiedziała, że nie będzie pobierała opłat za jego wykorzystywanie do darmowego strumieniowania mediów jeszcze przez jeszcze pięć lat.

H.264 jest kodekiem, który pozwala na kompresowanie filmów do mniejszych rozmiarów przy niewielkich stratach w ich jakości. Media strumieniowane niekomercyjnie mogą go wykorzystywać bezpłatnie – między innymi dlatego został on zaakceptowany jako część standardu HTML5. MPEG LA, właściciel kodeka, zapewnił, że licencja się nie zmieni… przez pięć lat. Co dalej? Tego, niestety, nie wiadomo. Mozilla od dłuższego czasu forsuje darmowy, alternatywny kodek Ogg Theora, który, zdaniem fundacji, powinien całkowicie zastąpić H.264 w HTML5 ze względu na jasną licencję. – Ogłoszenie MPEG-LA oznacza 5 lat wolności, po której nastąpi zablokowanie na wieczność – skomentował dyrektor Mozilli.

0
Źródło: dobreprogramy
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.