Microsoft pomógł uśmiercić potężny botnet

Microsoft poinformował, że wraz ze swoimi parnerami, zlikwidował potężny, globalny botnet o nazwie Waledac, zajmujący się rozsyłaniem spamu.

Botnet to sieć zainfekowanych komputerów, którymi można zdalnie sterować. Elementem botnetu może być dowolny komputer, w tym nawet twój, jeżeli został zainfekowany. Na botnety składają się tysiące, a czasem miliony maszyn, które zajmują się rozprowadzaniem złośliwego oprogramowania, spamu i atakami typu DDoS. Microsoft, założyciel Botnet Task Force, z nieukrywaną dumą ogłosił powodzenie „Operacji b49”, która polegała na zlikwidowaniu jednego z największych botnetów na świecie: Waledaka.

Waledac był analizowany przez kilka miesięcy, zanim przeprowadzono ostateczny atak. Dzięki pomocy Sądu Federalnego Zachodniej Wirginii tymczasowo odłączono 277 domen internetowych, które były powiązane z Waledakiem. Sam ten tylko manewr pozwolił na zablokowanie gigantycznej ilości spamu, jaką rozsyłały zainfekowane komputery (1,5 miliarda wiadomości dziennie, które lądowały przede wszystkim na microsoftowego Hotmaila. Waledac na razie nie zdołał się odrodzić – najprawdopodobniej został unieszkodliwiony na dobre.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.