MSI GeForce GT 220 OC 1024MB DDR3

Karty graficzne produkowane w 40-nanometrowym procesie technologicznym to nadal nowość w szeregach Nvidii. Premiera Fermi jest cały czas przenoszona, a jedyne dostępne układy tego producenta to produkty low-endowe. W naszym rankingu znajdziecie referencyjne układy GeForce GT 220 oraz GT 240, natomiast dziś prezentujemy podkręconą wersję GT 220 wyprodukowaną przez firmę MSI.
MSI GeForce GT 220 OC 1024MB DDR3

3DMark Vantage plasuje kartę zaraz za konkurencyjnym cenowo Radeonem HD 4670.

3DMark Vantage plasuje kartę zaraz za konkurencyjnym cenowo Radeonem HD 4670.

GeForce GT 220 miał być produktem przeznaczona głównie dla rynku OEM, ale ostatecznie karta trafiła również na półki sklepowe. Referencyjne modele tej karty mają 48 procesorów graficznych pracujących z częstotliwością 1360 MHz oraz GPU taktowane zegarem 625 MHz. W zależności od producenta na PCB możemy mieć zamontowane pamięci DDR2 albo DDR3 komunikujące się za pośrednictwem 128-bitowej szyny. Pomimo faktu, że wysoko postawione osobistości Nvidii zapowiadały iż biblioteki DirectX 10.1 nic nie wnoszą i że w kartach tego producenta zostaną one pominięte, to cała seria GeForce GT 200 jest zgodna z tym API.

W grze Crysis 7 fps daje MSI-owi przeodstatnie miejsce – na równi z Radeonem HD 4650.

W grze Crysis 7 fps daje MSI-owi przeodstatnie miejsce – na równi z Radeonem HD 4650.

Jak już wspominaliśmy na wstępie ten opis będzie dotyczył podkręconego produktu firmy MSI wyposażonego w układ GT 220. W odróżnieniu od modelu referencyjnego jego rdzeń pracował z częstotliwością 650 MHz natomiast jednostki cieniujące miały taktowanie 1400 MHz. Jak przystało na produkt podkręcony MSI na kościach pamięci nie oszczędzał i załadował na pokład aż 1024 MB pamięci GDDR3 pracujących z efektywną częstotliwością 1600 MHz.

W UT3 sytuacja wygląda dużo lepiej. Podkrecony MSI zajmuje trzecie miejsce.

W UT3 sytuacja wygląda dużo lepiej. Podkrecony MSI zajmuje trzecie miejsce.

Do chłodzenia GPU został użyty maleńki radiator wraz z wentylatorem. Duet ten niestety pozbawiony został kontrolera obrotów co zaowocowało ciągłym generowaniem hałasu na poziomie 44 dB (4,3 sona). Jedynym pozytywnym aspektem tego układu chłodzenia była niska jak na te karty temperatura pracy w trybie 2D (39°C) oraz w trybie 3D (59°C).

Zrzut z GPU-Z pokazuje pełną specyfikację karty.

Zrzut z GPU-Z pokazuje pełną specyfikację karty.

Jeżeli spojrzymy na wyniki otrzymane w czasie testów to produkty z tym chipsetem powinny być porównywane z tańszymi układami Radeona HD 4670. W tekście umieściliśmy parę wykresów, natomiast po dokładniejsze zestawienie zapraszamy na stronę z rankingami kart graficznych, gdzie oprócz pełnych danych technicznych oraz wyników będziecie mieli możliwość samodzielnego porównania dowolnych produktów.

GeForce GT 220 wyprodukowany w 40-nanometrach pozostawia po sobie wrażenie raczej mizerne. Stosunek ceny do wydajności oferowanej przez ten układ jest na tyle niski, że zdecydowanie lepiej wybrać wydajniejsze układy konkurencji dostępne w takiej samej, bądź niewiele wyższej cenie. Pomimo podniesienia taktowania oraz zastosowania aż 1 GB pamięci również produkt MSI posiada jedną znaczącą wadę – układ chłodzenia. Ze względu na jego głośną pracę karta ta jest automatycznie dyskwalifikowana z listy ewentualnych zakupów do komputerów Media Center które powinny pracować jak najciszej…

Grzegorz Glonek