Referencyjny design pierwszego otwartego urządzenia

MWC 2010: Pierwsze w pełni otwarte urządzenie mobilne – smartfon lub tablet

Na świecie istnieje wiele otwartych platform w oprogramowaniu, jednak otwartych urządzeń nie widzimy zbyt wiele. Właściwie, to Aava Mobile twierdzi, że przedstawia pierwsze w pełni otwarte urządzenie mobilne.

Podczas targów Mobile World Congress, które odbywają się w Barcelonie, firma Aava Mobile przedstawia sprzęt, który według niej jest pierwszym na świecie, w pełni otwartym urządzeniem mobilnym. Firma oferuje referencyjną konstrukcję dla smartfonów lub tabletów, z możliwościami zbliżonymi do mobilnych komputerów, którą producenci lub operatorzy będą mogli swobodnie dostosować zarówno pod względem sprzętowym, jak i software’owym. Konstrukcja opiera się na platformie Intel Atom Moorestown, zaś mierzy 125 x 64 x 11,7 milimetra. Może zostać jednak zwiększona do rozmiarów tabletu.

Pomimo określenia „w pełni otwarte”, urządzenie ma pewne ograniczenia. W tej chwili przystosowane jest dla systemów Moblin 2.1 oraz Google Android, a wkrótce będzie mogło być obsługiwane przez MeeGo, czyli połączenie Moblina z Maemo.

Pozostałe funkcje, które oferuje Aava Mobile to: multidotykowy ekran, odtwarzanie filmów Full HD, port micro USB, wideokonferencje w High Definition, dwa mikrofony, trójwymiarowy dźwięk i interfejs użytkownika, nawigacja GPS, łączność WiFi, cyfrowy kompas, akcelerometr oraz wsparcie dla łączności GSM.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.