Samsung Eco Green F3 HD503HI 500 GB

Do naszego laboratorium trafił ekologiczny, 3,5-calowy dysk magnetyczny nowej generacji przeznaczony do komputerów klasy desktop. Jest to nośnik HD503HI z rodziny EcoGreen F3. EcoGreen to szczególna rodzina dysków, w której nacisk położono nie na maksymalną wydajność, lecz na minimalne zużycie energii przy zachowaniu przyzwoitej szybkości potrzebnej do codziennej pracy. Eco Green F3 to już trzecia seria dysków będących konkurencją dla nośników z serii GreenPower firmy Western Digital oraz LP (Low Power) Seagate’a.
Samsung Eco Green F3 HD503HI 500 GB

Samsung oferuje krótki czas dostępu, lepszy jest tylko WD Caviar Black.

Samsung oferuje krótki czas dostępu, lepszy jest tylko WD Caviar Black.

W modelu HD503HI dane przechowywane są tylko na jednym talerzu. Maksymalna sformatowana wielkość dostępna dla użytkownika to 465,7 GB. Tak jak w “zielonych” seriach dysków konkurencji, tak i tu obniżono szybkość obrotów talerzy – w Samsungu do 5400 obr./min. Dla porównania w dyskach WD GreenPower specjalny system optymalizacji steruje zmienną prędkością obrotów w przedziale 7200-5400 obr/min, a w Seagate’ach talerze mają stałą prędkość 5900 obr./min. Zastosowanie niższej prędkości obrotów przekłada się bezpośrednio na mniejsze niż w dyskach obracających się z prędkością 7200 czy 10000 obr./min zapotrzebowanie w energię. Zaowocowało także zmniejszeniem temperatury, co jest drugim istotnym elementem strategii ograniczania zużycia energii, gdyż mniejsza emisja ciepła oznacza też mniejsze nakłady na chłodzenie urządzenia, w którym pracuje dysk.

Samsung F3 oferuje najszybszy średni transfer danych podczas odczytu.

Samsung F3 oferuje najszybszy średni transfer danych podczas odczytu.

Nośnik Samsunga zużywał podczas testów najmniej energii spośród wszystkich testowanych przez nas 500 GB twardzieli – średnio 4,1 W. Temperatura do jakiej się nagrzewał po 30 min. pracy w pełnym obciążeniu, zamknięty w obudowie PC, dochodziła do 52 °C.

W PCMark05 HDD Score najwięcej punktów otrzymała Barracuda 7200.12 i WD Caviar Black.

W PCMark05 HDD Score najwięcej punktów otrzymała Barracuda 7200.12 i WD Caviar Black.

Pod względem głośności pracy jest niezły, czyli niehałaśliwy. Podczas odczytu emituje szum na maks. poziomie 32,6 dB (1,6 sona). Wydajnościowo EcoGreen F3 prezentuje wysoki poziom. Średni transfer danych podczas odczytu i zapisu 95,3 i 94,2 MB/s to dużo, jak na dysk w którym priorytetem nie jest szybkość. W aplikacji PC Mark05 HDD Score F3 uzyskał 6984 punkty. Ekologiczny nośnik Samsunga oprócz oszczędnej i niegłośnej pracy zaprezentował całkiem niemałe transfery danych. Dostępny jest w niewygórowanej cenie.

Arek Uriasz