Linux po raz pierwszy przekroczył magiczną barierę jednego procenta udzialu na rynku

Serce Linuksa bije do Nvidii

Linux Kernel, czyli serce wszystkich dystrybucji Linuksa, pojawiło się właśnie w nowej wersji. Jądro zawiera zupełnie nowy, otwarty sterownik dla kart graficznych marki Nvidia.

Główną nowością w nowym kernelu jest Nouveau, czyli open-source’owy sterownik dla kart Nvidii, stworzony na zasadzie inżynierii wstecznej. Nie jest on co prawda równie funkcjonalny, co oficjalne sterowniki, ale w zamian za to obsługuje modele, które już nie są wspierane przez producenta. Reszta nowości zainteresuje już tylko specjalistów, którzy zarządzają sieciami korporacyjnymi. Należą do nich między innymi wprowadzenie urządzenia blokowego pomocnego przy tworzeniu klastrów o wysokiej dostępności, narzędzia diagnostyczne i sieciowe, uaktualniono rozszerzenia do zaawansowanej wirtualizacji a także wyeliminowano przestarzałe sterowniki dla Androida, których Google postanowił nie rozwijać.

Jądro systemu przystosowane do danej dystrybucji można pobrać z usług aktualizacyjnych systemu. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą pobrać pełnego kernela z naszego portalu, jak tylko zostanie w pełni udostępniony.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.