Format RAW w telefonie dzięki czujnikowi CMOS firmy OmniVision

Telefon jak lustrzanka, czyli format RAW w smartfonach

Firma OmniVision ujawnia nowy, 5-megapikselowy czujnik CMOS dla telefonów komórkowych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie zapisywał zdjęć w formacie RAW.

Firma OmniVision, która niedawno prezentowała 14-megapikselową matrycę pozwalająca na kręcenie filmów Full HD, teraz wnosi do segmentu telefonów komórkowych nieco „lustrzankowej” magii. Jej nowy, podświetlany od tyłu czujnik CMOS OV5647 potrafi bowiem zapisywać zdjęcia w rozdzielczości 5 Megapikseli w formacie RAW. Taka kombinacja pozwala nie tylko uzyskać lepszą czułość przy słabym oświetlaniu, ale również większą kontrolę nad końcowym efektem, między innymi balansem bieli.

Ulepszona jakość zdjęć to jednak nie wszystko, gdyż nowy czujnik OmniVision potrafi także rejestrować materiały wideo w rozdzielczości 1080p przy normalnej lub w rozdzielczości 720p przy wyższej prędkości – 60 klatek na sekundę.

Masowa produkcja nowych matryc ruszy w lipcu 2010 roku. Chociaż OmniVision jest niemal etatowym dostawcą czujników do telefonów Apple’a, to lipiec może okazać się zbyt późnym terminem dla firmy z Cupertino, bowiem nowa generacja iPhone’a budowana będzie prawdopodobnie już na wiosnę.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.