WD My Book 3.0 WDBABP0010HCH 1TB

Do testów otrzymaliśmy najnowszy model dysku My Book 3.0 o symbolu WDBABP0010HCH firmy Western Digital. Jest to 3,5-calowy nośnik zewnętrzny wyposażony w długo oczekiwany interfejs USB 3.0. Dysk ten jest jednym z pierwszych tego typu urządzeń dostępnych na naszym rynku. Testowany egzemplarz ma pojemność 1 TB, a po sformatowaniu oferuje 931,5 GB przestrzeni użytkowej (dostępny jest też model 2 TB). Dysk w czarnej, matowej obudowie bez wentylatora wykonanej z plastiku, jak reszta produktów “My Book” kształtem przypomina grubą książkę. Na “grzbiecie” obudowy umieszczono tylko maleńki, punktowy wskaźnik pracy, a na spodzie gumowe podstawki antypoślizgowe. W tej serii brak przycisku szybkiego backupu, wskaźnika wolnej przestrzeni, czy etykiety. Wewnątrz obudowy pracuje dwutalerzowy Caviar Black WD1001FAES. Jest to nośnik z najszybszej rodziny dysków WD. Jego talerze pracują z prędkością 7200 obr./min, wspomagany jest przez duży 64-megabajtowy bufor.
WD My Book 3.0 WDBABP0010HCH 1TB

Prestigio DataRacer III oferuje najkrótszy czas dostępu spośród dysków o pojemności 1 TB.

Prestigio DataRacer III oferuje najkrótszy czas dostępu spośród dysków o pojemności 1 TB.

W testach wydajności urządzenie wypada bardzo dobrze, interfejs USB 3.0 sprawdza się, śmiało konkurując z eSATA. Oczywiście zapewniając dużą wydajność – USB 3.0 jest również uniwersalny, gdyż zapewnia kompatybilność z USB 2.0. W HD Tach 3.0 dysk osiągnął średni odczyt i zapis na poziomie 104,7 i 74,7 MB/s przy 15,5 ms. czasie dostępu. W DiskbenchXP maksymalna osiągana prędkość wynosiła 117,1 i 85,1 MB/s. Podczas pomiaru stoperem (DVD 4,3 GB) udało się zapisać na dysk w czasie 56 sekund, a odczytać z dysku w zaledwie 40,2 s. W teście PC Mark05 HDD Score nośnik uzyskał 7377 punktów. Jest to najlepszy uzyskany wynik spośród testowanych w laboratorium dysków zewnętrznych.

WD My Book 3.0 osiąga porównywalne transfery do dysków z szybkim interfejsem eSATA.

WD My Book 3.0 osiąga porównywalne transfery do dysków z szybkim interfejsem eSATA.

Podczas testów obudowa urządzenia nagrzewała się nieznacznie osiągając maks. 36°C, jest to zasługą wylotów powietrza umieszczonych od góry i z tyłu obudowy. Niestety takie umiejscowienie wylotów powietrza ma tę wadę, że do wnętrza dostaje się kurz – zwłaszcza górnymi otworami. Taki sposób odprowadzania ciepła wpływa też niekorzystnie na poziom hałasu emitowanego przez urządzenie, uniemożliwiając tym samym efektywnie wyciszyć nośnik. Pracujący wewnątrz Caviar Black nie jest jednak tak głośny by parametr ten dyskwalifikował nośnik. My Book generuje maks. 37 dB (2,3 sona) podczas odczytu i 29,9 dB (1,0 sona) w trybie jałowym.

W PCMark05 HDD Score My Book 3.0 zdobył najwięcej punktów.

W PCMark05 HDD Score My Book 3.0 zdobył najwięcej punktów.

Zużycie energii wynoszące podczas odczytu 9,5 W, a w trybie jałowym 8 W, nie jest duże. Brakuje jednak funkcji “Power saving” automatycznie obniżającej pobór energii, gdy dysk nie jest w użyciu.  My Book 3.0 dostępny jest jako samodzielny dysk i w zestawie z kontrolerem PCIe 2x USB 3.0, gdzie cena kontrolera jest korzystniejsza od tej w jakiej nabylibyśmy go osobno.

Porównanie interfejsów. WD - USB 3.0, Prestigio - eSATA, Buffalo - FW800, WD - FW400, Transcend - USB 2.0

Porównanie interfejsów. WD – USB 3.0, Prestigio – eSATA, Buffalo – FW800, WD – FW400, Transcend – USB 2.0

Arek Uriasz