WD My Passport Elite WDBAAC5000ABL 500GB

Western Digital Passport Elite to seria 2,5-calowych, mobilnych dysków twardych obejmująca obecnie modele o pojemności od 250 do 640 GB. Cienka, kieszonkowa obudowa jest cieńsza od  modeli z serii Esential i Essential SE. Wykonana została z metalicznego tworzywa podlegającego recyklingowi na którym nie widać odcisków palców. Wcześniejsze, większe modele WD Passport oraz nowa seria WD Passport Essential i Essential SE mają obudowy o wysokim połysku. Elite oferowane są w trzech kolorach – grafitowym, niebieskim oraz czerwonym.  Od strony estetycznej to najładniejsza seria.
WD My Passport Elite WDBAAC5000ABL 500GB

Dysk twardy WD My Passport Elite wyróżnia się najkrótszym czasem dostępu.

Dysk twardy WD My Passport Elite wyróżnia się najkrótszym czasem dostępu.

Do testów otrzymaliśmy model 500 GB. Obudowa WD Elite oprócz gumowych nóżek antypoślizgowych wyposażona jest w szereg wskaźników. Maleńki wskaźnik stanu pracy, wskaźnik zablokowania dysku oraz świetlny wskaźnik wolnej przestrzeni. Oferowany jest z wygodną stacją dokującą oraz oprogramowaniem do backupu zaplanowanego lub ciągłego – WD SmartWare (32 i 64-bit) i zabezpieczenia danych – Unlock Utility (szyfrowanie 256-bit AES). Zasilanie i transfer odbywa się przez złącze USB 2.0. Wewnątrz pracuje Western Digital WD5000BMVV. Pracuje on z prędkością 5400 obr./min i wspomagany jest przez 8-megabajtowy bufor. Pojemność użytkowa nośnika po sformatowaniu wynosi 465 GB.

Najszybszy transfer podczas zapisu oferują PQI H550 i Verbatim Executive.

Najszybszy transfer podczas zapisu oferują PQI H550 i Verbatim Executive.

Wydajność nośnika (ograniczona możliwościami standardu USB 2.0) jest na średnim poziomie. W autorskiej aplikacji Chip DiskBenchXP średnie transfery podczas odczytu i zapisu wynosiły 32,8 i 26,5 MB/s przy czasie dostępu wynoszącym 16,8 ms podczas odczytu. W HDTach 3.0 osiągał 34,2 i 20,4 MB/s przy czasie dostępu 17 ms. Podobne wyniki otrzymaliśmy w testach rzeczywistego transferu (kopiując wzorce i mierząc stoperem). Współpraca z systemem i zainstalowanymi na dysku aplikacjami oceniona została w aplikacji PC Mark05 HDD Score na 3005 pkt, czyli na średnim jak dla 2,5-calowych dysków z USB 2.0 o pojemności 500 GB.

Najwięcej punktów w benchmarku PC Mark05 (HDD Store) uzyskał Verbatim Executive.

Najwięcej punktów w benchmarku PC Mark05 (HDD Store) uzyskał Verbatim Executive.

Urządzenie zużywa nieduże ilości energii, w trybie pracy 3,1 W, a w trybie spoczynku 1,6 W. Temperatura, do której nagrzewa się obudowa jest na dobrym poziomie i osiąga 37°C. My Passport Elite pracuje cicho, maksymalny hałas jaki generuje to 28,3 dB (0,8 sona).

Arek Uriasz