Asmax BR 615N

Mniej lub bardziej rozbudowane sieci komputerowe stały się nierozłączną częścią wyposażenia naszych domów. W obecnych czasach już prawie każdy domownik posiada własny komputer mobilny bądź stacjonarny. W sieciach często są też umieszczane drukarki, urządzenia typu NAS, radia odtwarzające muzykę prosto z sieci czy nawet telewizory. Aby umożliwić odpowiednie transfery wewnątrz domowej sieci potrzebne są wydajne routery. Na podstawie naszych testów jesteśmy w stanie powiedzieć  jak dany produkt poradzi sobie z pracą zarówno w sieci LAN jak również w trakcie pracy w sieciach Wi-Fi pracujących w standardach 802.11g oraz n.
Asmax BR 615N

Wydajność łącza LAN mieści się w standardowym przedziale

Wydajność łącza LAN mieści się w standardowym przedziale

Testowany przez nas ostatnio router BR 615N jest pierwszym urządzeniem pracującym w standardzie 802.11n wyprodukowanym przez firmę Asmax. Za wygląd zewnętrzny urządzenia designerom należy się duży plus. Górna część obudowy BR 615N została wykonana z białego plastiku, natomiast jej spód z czarnego. Na wierzchu znajdziemy logo producenta oraz pełną nazwę – cablesurfer wireless BR 615 N. Poniżej umieszczono dziewięć diod informujących o aktywności zarówno sieci Wi-Fi, jak i LAN, podłączonym zasilaniu czy też statusie łącza WAN. Z tyłu urządzenia znajdziemy standardowy zestaw portów – jeden WAN (RJ45), cztery złącza LAN (RJ45 100Mbps) oraz przyciski reset WPS. Z lewej strony umieszczone zostało gniazdo dołączonej w komplecie zewnętrznej anteny.

Sygnał oferowany przez Asmaxa zaowocował niezłym wynikiem jak na urządzenie n-lite

Sygnał oferowany przez Asmaxa zaowocował niezłym wynikiem jak na urządzenie n-lite

Menu routera jest stosunkowo rozbudowane, natomiast intuicyjne rozmieszczenie opcji sprawia, że nawet osoby ze stosunkowo małym doświadczeniem poradzą sobie z jego podstawową konfiguracją. Wśród wielu opcji dostępnych z poziomu menu na uwagę zasługuje cały dział QoS (

ang. Quality of Service

). Możemy tu miedzy innymi blokować dowolnie połączenia poszczególnych komputerów, udostępniać Internet w ustalonych dniach oraz godzinach, a także ustawiać maksymalną przepustowość łącza.

Asmax BR 615N w naszym zestawieniu jest jednym z najbardziej energooszczędnych routerów

Asmax BR 615N w naszym zestawieniu jest jednym z najbardziej energooszczędnych routerów

W czasie naszych testów Asmax BR 615N spisywał się bardzo dobrze jak na urządzenie N-Lite. W czasie pracy z jedną dedykowaną kartą w standardzie N osiągnął transfer 73 Mbps, natomiast po włączeniu się do sieci kolejnej karty wartość ta spadła do 67 Mbps. Również w testach kompatybilności ze starszym standardem G jego wyniki były na całkiem niezłe. Na wykresach przedstawiliśmy standardowo jedynie część wyników, natomiast po pełne ich zestawienie zapraszamy do działu rankingi, gdzie dodatkowo będziecie mieli możliwość porównania ze sobą dowolnie wybranych urządzeń.

Asmax BR 615N mimo, że nie jest urządzeniem z najwyższej półki to jest zdecydowanie godny naszej uwagi. Za zaledwie 119 zł otrzymujemy stabilnie działające urządzenie o przyzwoitej wydajności działające w standardzie 802.11n.

Grzegorz Glonek