Conceptronic C150BRS4

Nasz ranking urządzeń sieciowych działających w najnowszym ze standardów – 802.11n ciągle się powiększa. Staramy się w nim umieszczać wszystkie spotykane na naszym rynku produkty. Ze względu na fakt, że współpracujemy blisko z niemieckim Laboratorium od czasu do czasu wpada nam do testów coś, czego zdobyć w polskich sklepach się nie uda. Dziś przyszedł czas na właśnie taki router.
Conceptronic C150BRS4

Conceptronic jest Holenderską firmą istniejącą na rynku od 10 lat. Portfolio oferowanych przez nich urządzeń jest naprawdę bardzo rozbudowane. Nas natomiast zainteresowany dwa routery –

C300BRS4A (300 Mbps) oraz opisywany dziś C150BRS4 (150 Mbps). 
Wygład zewnętrzny prezentowanego dziś modelu zdecydowanie nie należy do najmocniejszych punktów urządzenia. Obudowa została wykonana z czarnego plastyku o przeciętnej jakości – jest to szczególnie dobrze widoczne na przetłoczeniu zawierającym nazwę producenta a umieszczonym na wierzchniej części routera. Na froncie C150BRS4 znajdziemy siedem diód z zielonych podświetleniem a informujących nas o takich czynnościach jak działający WLAN, podłączony WAN, zasilanie oraz cztery monitorujące prace sieci LAN.

Wydajność łącza LAN mieści się w standardowym przedziale.

Wydajność łącza LAN mieści się w standardowym przedziale.

Z tyłu urządzenia umieszczonych zostało łącznie pięć złączy RJ45 (1x WAN oraz 4x LAN 100 Mbps), miejsce na podłączenie kabla zasilającego a także przycisk Restart/WPS ułatwiający życie osobom nie posiadającym odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności do samodzielnego skonfigurowania zabezpieczeń routera. Po obu stronach urządzenia zostały umieszczone na stale dwie anteny zapewniające teoretyczna przepustowość 150 Mbps. Dużym plusem dla niektórych z Was będzie również przełącznik WiFi on/off pozwalający na włączenie bądź wyłączenie komunikacji bezprzewodowej bez konieczności grzebania w menu.

Sygnał C150BRS4 oferuje zdecydowanie lepszy przesył danych niż miało to miejsce u Asmaxa

Sygnał C150BRS4 oferuje zdecydowanie lepszy przesył danych niż miało to miejsce u Asmaxa

O ile z zewnątrz Conceptronic był mało ciekawy, to po jego podłączeniu oraz przejściu do menu po prostu oniemiałem… Pastelowe tło w pomarańczowym kolorze, rozwijane menu boczne z wyjątkowo intuicyjnie rozmieszczonymi zakładkami zawierało w sobie wszystko, co powinno się w nich znajdować. Prostota konfiguracji dzięki dobrze skomponowanemu menu routera

Conceptronic

C150BRS4 jest zdecydowanie jego silną stroną.

4,25 W to wynik bardzo dobry, chociaż do rekordzisty - Asmaxa RB 615N troszkę brak.

4,25 W to wynik bardzo dobry, chociaż do rekordzisty – Asmaxa RB 615N troszkę brak.

Wydajność urządzenia, jak na n-lite jest stosunkowo dobra. Pod tym względem śmiało można zaliczyć to urządzenie do silnego segmentu średniego.

W tekście umieszczone zostały niektóre z wyników uzyskanych w czasie jego testów, natomiast cały ich zbiór oraz wszystkie dane techniczne znajdziecie w dziale rankingi do którego odwiedzenia serdecznie zapraszamy.

Conceptronic

C150BRS4 mimo swojego mało estetycznego wyglądu jest urządzeniem naprawdę przemyślanym. Wydajność którą oferuje jest na przyzwoitym poziomie, a menu do zarządzania routerem jest po prostu sztuką samą w sobie. Na plus należy tez zaliczyć aż trzyletni okres gwarancyjny. Jest też jedna dość istotna wada. Jak wspominaliśmy na początku sprzęt ten przyjechał do nas z Niemiec i o ile na tamtym rynku można go dostać, to u nas graniczy to w chwili obecnej z cudem…

Bez problemu można jednak udać się na zakupy za naszą zachodnią granicę lub zamówić sprzęt online.

Grzegorz Glonek