Conceptronic C300BRS4A

Nasz ranking urządzeń sieciowych działających w najnowszym ze standardów – 802.11n ciągle się powiększa. Staramy się w nim umieszczać wszystkie spotykane na naszym rynku produkty. Ze względu na fakt, że współpracujemy blisko z niemieckim Laboratorium od czasu do czasu wpada nam do testów coś, czego zdobyć w polskich sklepach się nie uda. Dziś przyszedł czas na właśnie taki routerek.
Conceptronic C300BRS4A

Conceptronic jest Holenderską firmą istniejącą na rynku od 10 lat. Portfolio oferowanych przez nich urządzeń jest naprawdę bardzo rozbudowane. Nas natomiast zainteresowany dwa routery –

C300BRS4A (300 Mbps) oraz znajdujący się obecnie w testach C150BRS4 (150 Mbps). 

Wydajność łącza LAN mieści się w standardowym przedziale

Wydajność łącza LAN mieści się w standardowym przedziale


Wygład zewnętrzny prezentowanego dziś modelu zdecydowanie nie należy do najmocniejszych punktów urządzenia. Obudowa została wykonana z czarnego plastyku o dość niskiej jakości – jest to szczególnie dobrze widoczne na przetłoczeniu zawierającym nazwę producenta a umieszczonym na wierzchniej części routera. Na froncie C300BRS4A znajdziemy 9 diód z zielonych podświetleniem a informujących nas o takich czynnościach jak włączony WPS, działający WLAN, podłączony WAN, zasilanie oraz cztery monitorujące prace sieci LAN. Na lewo od kontrolek znajdziemy przycisk WPS ułatwiający życie osobom nie posiadającym odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności do samodzielnego skonfigurowania zabezpieczeń routera.

Mocny i stabilny sygnał oferowany przez trzy anteny zaowocował dobrym wynikiem

Mocny i stabilny sygnał oferowany przez trzy anteny zaowocował dobrym wynikiem

Z tyłu urządzenia umieszczonych zostało łącznie pięć złączy RJ45 (1x WAN oraz 4x LAN 100 Mbps), miejsce na podłączenie kabla zasilającego oraz wyjścia pozwalające na dokręcenie trzech umieszczonych w opakowaniu anten ( 2 dBi każda).O ile z zewnątrz Conceptronic był mało ciekawy, to po jego podłączeniu oraz przejściu do menu po prostu oniemiałem… Wcześniej, przy okazji różnych routerów, pisałem iż mają one przejrzyste menu, ale to co zobaczyłem u Conceptronika uświadomiło mi że żyłem w błędzie. Pastelowe tło w zielonym kolorze, rozwijane menu górne z wyjątkowo intuicyjnie rozmieszczonymi zakładkami zawierało w sobie wszystko, co powinno się w nich znajdować. Menu jest zdecydowanie największym plusem jaki oferuje ta firma swoim klientom.

Conceptronic C300BRS4A w naszym zestawieniu jest jednym z najbardziej energooszczędnych routerów

Conceptronic C300BRS4A w naszym zestawieniu jest jednym z bardziej energooszczędnych routerów

Z wydajnością nie jest już tak różowo jak miało to miejsce w przypadku menu, ale nie jest też najgorzej. Conceptronic C300BRS4A pod tym względem należy zaliczyć do wyższej części segmentu średniego.

W tekście umieszczone zostały niektóre z wyników uzyskanych w czasie jego testów, natomiast cały ich zbiór oraz wszystkie dane techniczne znajdziecie w dziale rankingi do którego odwiedzenia serdecznie zapraszamy.

Conceptronic C300BRS4A mimo swojego mało estetycznego wyglądu jest urządzeniem naprawdę przemyślanym. Wydajność którą oferuje jest na przyzwoitym poziomie, a menu do zarządzania routerem jest po prostu sztuką samą w sobie. Na plus należy tez zaliczyć aż trzyletni okres gwarancyjny. Jest też jedna dość istotna wada. Jak wspominaliśmy na początku sprzęt ten przyjechał do nas z Niemiec i o ile na tamtym rynku można go dostać, to u nas graniczy to w chwili obecnej z cudem…

Grzegorz Glonek