Eksperci chcą wzięcia przez producentów odpowiedzialności za wadliwy software

Zdaniem koalicji specjalistów ds. bezpieczeństwa, którzy pochodzą z ponad 30 organizacji, firmy powinny podpisywać klauzule z dostawcami oprogramowania, na mocy których programiści powinni odpowiadać za swoje błędy.

Przedstawiciele SANS Institute oraz Mitre Corp uważają, że wymuszenie na programistach zasad tworzenia bezpiecznego kodu to konieczność i jedyna droga, by dostawcy oprogramowania zaczęli się odpowiednio starać, by ich oprogramowanie pozbawione było usterek. Zdaniem tych specjalistów, firmy powinny wymagać od producentów dowodów na to, że aplikacja powstawała zgodnie z zasadami tworzenia bezpiecznego kodu. Jeżeli okazałoby się inaczej – firmy mogłyby od programistów żądać odszkodowania. Chodzi tu oczywiście o błędy typowe, które nie powinny były nigdy się pojawić, a nie bardzo specyficzne usterki. Pytanie tylko: czy to możliwe?

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.