Kłopoty Microsoftu na Litwie

LinkoManija.net, litewski serwis z torrentami, został kilka tygodni temu zaatakowany przez prawników Microsoftu. Wygląda na to, że wysiłki giganta spełzną na niczym.

Microsoft domaga się odszkodowania w wysokości 107 milionów litów (około 127 milionów złotych) od witryny LinkoManija za udostępnianie nielegalnych wersji pakietu Office. Za swojego sojusznika ma organizację antypiracką LANVA, która właśnie popełniła dość istotny błąd, który może zaważyć na decyzji sądu.

LANVA postanowiła wypracować korzystny dla siebie prawny precedens. Członkowie organizacji zainstalowali program uTorrent i wykonali zrzuty ekranu listy osób pobierających nielegalne pliki (system Windows 7 Ultimate). Dzięki temu organizacja uzyskała 106 adresów IP i postanowiła pozwać jednego z pobierających. Zwycięstwo w procesie pozwoliłoby na większą swobodę i pewność działania. Sąd jednak oddalił przedstawione dowody, gdyż zostały, jego zdaniem uzyskane nielegalnie. Ani LANVA, ani nadzorujący sprawę policjant, nie mieli prawa zbierać tego typu informacji.

Microsoft będzie musiał przemyśleć swoją strategię. W tym czasie LinkoManija.net może spać spokojnie…

Źródło: dobreprogramy
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.