Windows XP za stary dla nowych dysków

Nowy sposób formatowania dysków nie dla starszych systemów

Producenci dysków twardych nie chcą już formatować dysków w bloki o wielkości 512 bitów. 4-kilobajtowe sektory zwiększą pojemność urządzeń, ale nie będą działać poprawnie Windows XP i innymi starymi systemami.

Obecnie stosowany 512-bitowy standard formatowania dysków wywodzi się jeszcze z czasów, kiedy były stosowane dyskietki. Był skuteczny 30 lat temu, jednak im mniejszy blok, tym musi być ich więcej, a to z kolei oznacza mniej miejsca na faktyczne dane. Dlatego też od przyszłego roku wszystkie nowe dyski będą sformatowane w sektory 4-kilobajtowe, dzięki czemu strata pojemności będzie dużo mniejsza (będzie można uzyskać nawet o 10 procent wyższe pojemności) a bezpieczeństwo danych większe.

Sęk w tym, że starsze systemy operacyjne nie obsługują takiego rodzaju formatowania. Windows jest w stanie obsłużyć takie dyski od czasów Visty, Mac OS od czasów Tigera zaś Linux od września ubiegłego roku. Dlatego też producenci mają wprowadzić programową emulację 512-bitowych sektorów w oprogramowaniu dysku twardego, ale zastrzegają, że wydajność urządzenia może wtedy spaść nawet o 10 procent.

0
Źródło: KopalniaWiedzy
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.