Samsung NP-N210 JA01PL

Niewielkie urządzenia do swobodnego korzystania zasobów sieci w podróży lub na spacerze. Ich lekkość i kompaktowość pozwala na zabranie ich wszędzie tam gdzie chcemy, a coraz dłuższy czas pracy na baterii uwalnia użytkowników od kabli. Takie właśnie są netbooki Samsunga. Mieliśmy okazję testować kilka modeli netbooków Samsunga. Kolejny model, który trafił do nas na testy to NP-N210-JA01PL. Klasyczny netbook o typowym, jednak nieco odświeżonym wyposażeniu i bardzo dobrym czasie pracy na baterii.
Samsung NP-N210 JA01PL

Lepsza niż u konkurencji, ale nadal niska wydajność graficzna

Lepsza niż u konkurencji, ale nadal niska wydajność graficzna

Samsung N210 niewiele różni się od poprzednich modeli, ale jednak różni. Klasyczna czarna obudowa, matowa w środku, a na zewnątrz zrobiona na wysoki połysk. Powinna się bardzo “palcować” podczas użytkowania, ale została wykonana tak, że śladów pozostaje dużo mniej, a i ryzyko zarysowania jest mniejsze (podwyższona wytrzymałość). Sercem netbooka jest nowy procesor Intela – Atom N450. Jeden gigabajt pamięci RAM z możliwością prostego rozszerzenia do dwóch gigabajtów i zintegrowana w chipsecie NM10, karta graficzna Intel GMA 3150 oferują niedużą, ale lepsza od poprzedników wydajność. Czas pracy na baterii jest imponujący. Wynik 507 minuty kiedy korzystamy z netbooka, gdy pracuje on w trybie oszczędzania energii jest, krótko mówiąc świetny. N210 został wyposażony w dysk twardy o pojemności 160 GB. Niestety jest to jedna z najmniejszych pojemności HDD montowanych w netbookach i może być to uciążliwe dla użytkownika.

Nieco wolniejszy dysk twardy

Nieco wolniejszy dysk twardy

Obraz wyświetlany jest na matowej matrycy o przekątnej 10,1 cala. Pomimo energooszczędnej technologii LED jest wyraźny i dobrze oddaje kolory. Ekran został pokryty powłoką antyrefleksyjną co pozwoli na korzystanie z urządzenia nawet przy bardzo jasny oświetleniu. Oczywiście wydajność netbooka nie pozwoli nam na uruchamianie skomplikowanych aplikacji 3D, ale do przeglądania stron internetowych, przeglądania i przesyłania zdjęć czy plików tekstowych w zupełności wystarczy, a ekran o tej przekątnej wyświetli nam cała stronę, bez konieczności manewrowania bocznymi paskami.

Bardzo dobry czas pracy na baterii

Bardzo dobry czas pracy na baterii

W komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi pomoże Wi-Fi (802.11n) i Bleutooth, a z innymi użytkownikami sieci możemy się porozumieć przy pomocy kamery internetowej i wbudowanego mikrofonu. Pełnowymiarowa klawiatura, o dużych klawiszach działa precyzyjnie i cicho. Nie ma także problemów z trafieniem w odpowiedni klawisz. Hałas generowany przez NP-N210-JA01PL podczas pracy jest nieduży i nie przekracza 24 dB (0,5 sona), co pozwoli na długie i nie męczące korzystanie z urządzenia.

Cicha praca pozwoli na komfortowe korzystanie z netbooka

Cicha praca pozwoli na komfortowe korzystanie z netbooka

Netbook Samsunga, dzięki wadze niewiele przekraczającej kilogram może stać się nieodłącznym towarzyszem wielu podróży, a także spotkań biznesowych. Pozwala na to jego długa praca na baterii i wygodna obsługa, a cena w granicach 1300 złotych jest atrakcyjna.

Jarosław Niemyjski