Western Digital My Book World II 2000GB EU

UWAGA! Prezentowany dziś Western Digital My Book World II jest wersją europejską. W odróżnieniu od wcześniej prezentowanego My Book World II w tym modelu umieszczone zostały dyski WD10EADS z 32 MB cache zamiast WD10EACS z 16 MB cache.
Western Digital My Book World II 2000GB EU

Energooszczędne dyski WD z serii Green pozwalają dyskom na regulację obrotów w przedziale 5400 do 7200. Dzięki nim My Booki wypadają bardzo konkurencyjnie.

Energooszczędne dyski WD z serii Green pozwalają dyskom na regulację obrotów w przedziale 5400 do 7200. Dzięki nim My Booki wypadają bardzo konkurencyjnie.

Dla ludzi pracujących na komputerach ochrona danych znajdujących się na dyskach twardych jest priorytetem. Niejednokrotnie wartość arkusza kalkulacyjnego znajdującego się na pulpicie naszego laptopa może posiadać większą wartość niż komputer na którym ów arkusz powstał. Jak więc skutecznie zabezpieczyć się przed kradzieżą, wykasowaniem przez osoby niepożądane, czy wreszcie przed trwałym uszkodzeniem dysku spowodowanym na przykład upadkiem? Odpowiedz jest jedna – częsty backup danych. Sposobów zabezpieczania plików jest wiele. Można zapisywać je na pendrivach, płytach czy taśmach streamera, natomiast co począć gdy chcemy zabezpieczyć całe dyski twarde? Tu z pomocą przychodzą nam serwery typu NAS.

O ile transfery z serwera NAS na komputer PC są bardzo wysokie...

O ile transfery z serwera NAS na komputer PC są bardzo wysokie…

Western Digital My Book World II, którego dzisiaj opisujemy jest urządzeniem dość wyjątkowym. Jego lśniąca śnieżnobiała obudowa przyciąga wzrok już w chwilę po wyjęciu go z pianki ochronnej. Estetycznie wykonana, zaokrąglana z pięknie wkomponowanym przezroczystym plastykiem pod którym zostały ukryte białe diody informujące nas o czynnościach aktualnie przez urządzenie wykonywanych sprawiają, że WD My Book World II jest NASem który chętnie postawimy na biurku zamiast chować go w zakamarkach szafek.

... to kopiowanie w drugą stronę przebiega zdecydowanie wolniej

… to kopiowanie w drugą stronę przebiega zdecydowanie wolniej

Estetyczny wygląd to jednak nie wszystko czego od takiego urządzenia oczekuje potencjalny kupujący. Idąc naprzeciw potrzebom użytkowników Western Digital wyposażył swój serwer w dwa dyski twarde 3,5″o łącznej pojemności 2 TB. Domyślnie spięte są one w RAID 1 natomiast w każdej chwili możemy włączyć RAID 0 bądź ustawić je jako dwa samodzielne napędy. Wszystkie opcje konfiguracji dostępne są poprzez czytelny interfejs graficzny http. Aby maksymalnie uprosić tworzenie kopii bezpieczeństwa do serwera dołączone zostało również oprogramowanie WD Anywhere Backup, które należy do grona programów “ustaw i zapomnij”.  Dzięki niemu jesteśmy w stanie zaprogramować automatyczny backup dla pięciu komputerów pracujących w sieci. W momencie gdy na jednym z nich zostanie zapisany wybrany w czasie konfiguracji programu typ pliku zostanie on automatycznie przeniesiony po sieci do WD My Book World II.

Brak wentylatora oraz dyski twarde z serii Green Power sprawiają, że WD jest liderem w tej konkurencji

Brak wentylatora oraz dyski twarde z serii Green Power sprawiają, że WD jest liderem w tej konkurencji

O ile kopiowanie i zapisywanie małych plików przebiega dość sprawnie, to niestety z większymi katalogami są pewne problemy. Pomimo faktu, że urządzenie posiada szybką sieciówkę (1000 Mbits) to transfery są raczej przeciętne. Czas potrzebny na skopiowanie jednolitego pliku 700 MB to około 47 sekund (15,1 MB/s), a przeniesienie 200 MB utworów MP3 zajmuje 15 sekund (12,9 MB/s). Transfery natomiast ulegają znacznej poprawie w momencie kopiowania tych samych plików z NAS-a na dysk naszego komputera i wynoszą odpowiednio 25 i 9 sekund.

Mimo dość niskiej wydajności WD My Book World II 2 TB to produkt godny uwagi. Dysponuje on wszystkimi potrzebnymi użytkownikowi domowemu funkcjami uproszczonymi do niezbędnego minimum za pomocą przejrzystego menu. Również cena na poziomie tysiąca złotych nie jest wysoka jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt umieszczenia dwóch dysków twardych o pojemności 1 TB każdy.

Grzegorz Glonek