Western Digital My Book World II 4000 GB

Dla ludzi pracujących na komputerach ochrona danych znajdujących się na dyskach twardych jest priorytetem. Niejednokrotnie wartość arkusza kalkulacyjnego znajdującego się na pulpicie naszego laptopa może posiadać większą wartość niż komputer na którym ów arkusz powstał. Jak więc skutecznie zabezpieczyć się przed kradzieżą, wykasowaniem przez osoby niepożądane, czy wreszcie przed trwałym uszkodzeniem dysku spowodowanym na przykład upadkiem? Odpowiedz jest jedna – częsty backup danych. Sposobów zabezpieczania plików jest wiele. Można zapisywać je na dyskietkach, pendrivach czy płytach, natomiast co począć gdy chcemy zabezpieczyć całe dyski twarde? Tu z pomocą przychodzą nam serwery typu NAS.
Western Digital My Book World II 4000 GB

Energooszczędne dyski WD z serii Green pozwalają dyskom na regulację obrotów w przedziale 5400 do 7200. Dzięki nim My Booki wypadają bardzo konkurencyjnie.

Energooszczędne dyski WD z serii Green pozwalają dyskom na regulację obrotów w przedziale 5400 do 7200. Dzięki nim My Booki wypadają bardzo konkurencyjnie.

Western Digital My Book World II, którego dzisiaj opisujemy jest urządzeniem dość wyjątkowym. Jego lśniąca śnieżnobiała obudowa przyciąga wzrok już w chwilę po wyjęciu go z pianki ochronnej. Estetycznie wykonana, zaokrąglana z pięknie wkomponowanym przezroczystym plastykiem pod którym zostały ukryte białe diody informujące nas o czynnościach aktualnie przez urządzenie wykonywanych sprawiają, że WD My Book World II jest NASem który chętnie postawimy na biurku zamiast chować go w zakamarkach szafek.

O ile transfery z serwera NAS na komputer PC są bardzo wysokie...

O ile transfery z serwera NAS na komputer PC są bardzo wysokie…

Estetyczny wygląd to jednak nie wszystko czego od takiego urządzenia oczekuje potencjalny kupujący. Idąc naprzeciw potrzebom użytkowników Western Digital wyposażył swój serwer w dwa dyski twarde 3,5″o łącznej pojemności 4 TB. Domyślnie spięte są one w RAID1 natomiast w każdej chwili możemy włączyć RAID0 bądź ustawić je jako dwa samodzielne napędy. Wszystkie opcje konfiguracji dostępne są poprzez czytelny interfejs graficzny http. Aby maksymalnie uprosić tworzenie kopii bezpieczeństwa do serwera dołączone zostało również oprogramowanie WD Anywhere Backup, które należy do grona programów “ustaw i zapomnij”.  Dzięki niemu jesteśmy w stanie zaprogramować automatyczny backup dla pięciu komputerów pracujących w sieci. W momencie gdy na jednym z nich zostanie zapisany wybrany w czasie konfiguracji programu typ pliku zostanie on automatycznie przeniesiony po sieci do WD My Book World II.

... to kopiowanie w drugą stronę przebiega zdecydowanie wolniej

… to kopiowanie w drugą stronę przebiega zdecydowanie wolniej

O ile kopiowanie i zapisywanie małych plików przebiega dość sprawnie, to niestety z większymi katalogami są pewne problemy. Pomimo faktu, że urządzenie posiada szybką sieciówkę (1000 Mbit) to transfery są średnie. Czas potrzebny na skopiowanie jednolitego pliku 700 MB to około 46 sekund (15,4 MB/s) , a przeniesienie 200 MB utworów MP3 zajmuje 16 sekund (12,6 MB/s). Transfery natomiast ulegają znacznej poprawie w momencie kopiowania tych samych plików z NASa na dysk naszego komputera i wynoszą odpowiednio 26 i 9 sekund.

Brak wentylatora oraz dyski twarde z serii Green Power sprawiają, że WD jest liderem w tej konkurencji

Brak wentylatora oraz dyski twarde z serii Green Power sprawiają, że WD jest liderem w tej konkurencji

Mimo przeciętnej wydajności WD My Book World II 4 TB jest produktem godnym naszej uwagi. Posiada on wszystkie potrzebne użytkownikowi domowemu funkcje uproszczone do niezbędnego minimum za pomocą przejrzystego menu. Również cena na poziomie 1800 złotych nie jest wysoka jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt umieszczenia dwóch 2 TB dysków twardych.

Grzegorz Glonek