Fujitsu Celvin NAS Server Q700 2TB

Nasz ranking serwerów powoli lecz sukcesywnie powiększa się o nowe modele dostępne na rynku. Głównie trafiają do nas produkty głównie ze średniej półki cenowej, ale trafiają się i takie, za które trzeba zapłacić nawet 3000 zł. To właśnie one konkurują między sobą o pierwsze miejsce, a karta przetargową w tym wyścigu są głównie wydajne procesory oraz ciągle rosnąca pojemność oraz prędkość modułów pamięci.
Fujitsu Celvin NAS Server Q700 2TB

Pobór prądu w Q700 jest na podobnym poziomie jak ten, oferowany przez QNAP'y

Pobór prądu w Q700 jest na podobnym poziomie jak ten, oferowany przez QNAP’y

Serwery NAS firmy Fujitsu w naszym rankingu zajmują wysokie pozycje. Ma to miejsce głównie dzięki bardzo bogatemu wachlarzowi możliwości udostępnionych ich użytkownikom oraz wydajnym podzespołom w nich montowanym. Prezentowany dziś model Celvin NAS Server Q700 pod względem ceny idealnie powinien trafić w gusta domowych użytkowników, natomiast oferowane w nim możliwości zadowolą nawet wymagających administratorów w małych i średnich firmach.

Dzięki wydajnemu procesorowi oraz 512MB pamięci DDR2, Q700 wyprzedza konkurencję

Dzięki wydajnemu procesorowi oraz 512MB pamięci DDR2, Q700 wyprzedza konkurencję

Serce testowanego Fujitsu wraz z dwoma dyskami 3,5″ o pojemności 1 TB każdy zostało zamknięte w estetycznie wyglądającej obudowie. Wykonana ona została z wysokiej jakości czarnego plastyku. Na przednim panelu znajdziemy 6 diód informujących nas o czynnościach aktualnie wykonywanych przez serwer, jedno złącze USB oraz dwa przyciski – on/off oraz backup. Z tyłu urządzenia umieszczone zostały natomiast dwa porty USB do których możemy podłączyć np. drukarki sieciowe bądź pamięci flash a także port gigabit Ethernet.

Niestety w trakcie kopiowania danych na dysk sieciowy transfer Fujitsu do najwyższych nie należy....

Niestety w trakcie kopiowania danych na dysk sieciowy transfer Fujitsu do najwyższych nie należy….

Wysoką wydajność w czasie testów Fujitsu zawdzięcza procesorowi Marvell 6281 pracującego z częstotliwością 1,2 GHz oraz 512 MB pamięci DDR2. Dzięki tym podzespołom oraz dwóm dyskom pracującym domyślnie w RAID1 jest on w stanie uzyskać transfery rzędu 54 MB/s.

Celvin NAS Server Q700 jak przystało na serwer dla małej firmy posiada szereg udogodnień, które doceni każdy administrator sieci. Wśród nich należy wyróżnić możliwość włączenia szyfrowania dysków przy pomocy 256-bitowego klucza AES, szyfrowany dostęp SSL/TLS do serwera FTP, dostęp i administrację poprzez HTTPS (SSL) czy szyfrowane połączenia z serwerami QNAP oraz Fujitsu w celu replikacji danych. W “pakiecie” z Q700 otrzymacie oczywiście stosowane w niższych modelach funkcje (pobieranie danych z FTP/HTTP/P2P, serwer www itp).

Pobór energii w trybie oszczędzania jest bardzo niski jak na dwudyskowego NAS'a

Pobór energii w trybie oszczędzania jest bardzo niski jak na dwudyskowego NAS’a

Celvin NAS Server Q700 jest zdecydowanie godnym uwagi produktem. Wyposażony standardowo w dwa dyski o łącznej pojemności 2 TB i średniej cenie sklepowej na poziomie 1750 zł stanowi nie lada przeciwnika dla produktów QNAP oraz Synology, którzy w tej cenie sprzedają urządzenia o podobnej wydajności… tyle, że bez dysków twardych. Dodatkowymi atutami Q700 jest szeroki wachlarz oferowanych przez niego możliwości, wydajność na przyzwoitym poziomie a także szyfrowanie kluczem AES 256-bit dzięki któremu nasze dane będą bezpieczne.

Grzegorz Glonek