Gigabyte GA-H55-UD3H

W naszym rankingu znajdują się już płyty z chipsetem Intel H55 dla procesorów Intela o kodowej nazwie Clarkdale, które mają zintegrowany układ graficzny. Lecz dopiero teraz trafiła do nas płyta od znanego producenta firmy Gigabyte, której konstrukcja bazuje na układzie Intel H55. Dokładnie jest to model GA-H55-UD3H, który cechuje się laminatem w formacie ATX, czyli przeznaczona jest dla pełnowymiarowych komputerów biurkowych.
Gigabyte GA-H55-UD3H

Układu dźwięku cechuje dobra charakterystyka poziomu szumów.

Układu dźwięku cechuje dobra charakterystyka poziomu szumów.

Płyta ma podstawkę LGA1156, czyli pasują do niej wszystkie procesory z takim złączem, zarówno najnowsze Core i3 5xx oraz Core i5 6xx ze zintegrowaną grafiką jak i zaprezentowane wcześniej i5 7xx oraz i7 8xx, które nie mają wbudowanego układu graficznego. Jednakże w związku ze specyficznymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi – wyjścia dla wyświetlaczy obrazu – płyty te z założenia przeznaczone są przede wszystkim dla procesorów Clarkdale. Tylko na takich płytach możemy w pełni wykorzystać ich możliwości, czyli zintegrowaną grafikę.

Płyta MSI podczas bootowania okazuje się wyraźnie szybsza od konkurencji.

Płyta Gigabyte podczas bootowania okazuje się wyraźnie wolniejsza od konkurencji.

Wracając do konstrukcji płyty Gigabyte-a to dzięki pełnemu formatowi ATX możemy wykorzystać dużą ilość dostępnych złączy dla kart rozszerzeń. Na płycie dostępne są dwa złącza PCI Express dla kart graficznych z tym, że dokładnie mamy do dyspozycji jedno złącze x16 i jedno x4. Co pozwoli zamontować nawet dwie karty ATI Radeon i połączyć je w trybie CrossFireX w przypadku gdy wydajność zintegrowanej w procesorze grafiki  nam nie wystarczy. Poza tym są cztery tradycyjne złącza PCI oraz jedno PCI Express x1.

Gigabyte GA-H55-UD3H wykazuję się wyższym zużyciem energii na tle konkurencyjnych modeli.

Gigabyte GA-H55-UD3H wykazuję się wyższym zużyciem energii na tle konkurencyjnych modeli.

Płyta Gigabyte GA-H55-UD3H ma standardową obecnie ilość wewnętrznych złączy SATA2 (3 Gb/s),  czyli sześć gniazd, które są obsługiwane przez kontroler zintegrowany z chipsetem. Niestety nie ma popularnego złącza eSATA, które jest coraz częściej stosowane przez producentów dysków przenośnych. Dla starszych dysków i napędów wewnętrznych dostępne jest jedno złącze IDE, do którego możemy podłączyć dwa urządzenia. Dla urządzeń zewnętrznych dostępne jest dwanaście złączy USB 2.0. Niestety na płycie nie ma kontrolera FireWire. Za generowanie dźwięku odpowiada ośmiokanałowy układ Realtek ALC889. Komunikacje ze światem zapewnia kontroler sieci przewodowej Gigabit LAN.

Karol Kulas