Canonical, dzięki swojej umowie, nieco wzmocni pozycję Microsoftu i Yahoo!, osłabiając Google'a

Google inwestuje w mobilną odmianę dekodera Theora

Google będzie wspierać rozwój i finansowanie dekodera Theora dla procesorów ARM. To ważny wybór, bowiem toczy się spór pomiędzy standaryzowaniem H.264 i Theory w HTML5.

TheorARM, oparta na Xiph biblioteka dekodująca, jest zoptymalizowana pod procesory ARM, które są bardzo popularne w urządzeniach mobilnych, takich jak Nexus One, MILESTONE, HD2 czy iPhone. Programista odpowiedzialny za ten projekt, Robin Watts, przepisał znaczną część oryginalnej wersji thoery, aby działała wydajniej na urządzeniach, które nie są tak szybkie, jak domowe komputery.

TheorARM jest, według zapewnień, o wiele lżejszy i prostszy niż inne mobilne kodeki, które niejednokrotnie wymagają dodatkowego układu graficznego do płynnego dekodowania obrazu (na przykład H.264). Dzięki finansowaniu i wsparciu Google’a, Watts zdecydował się na opublikowanie TheorARM na licencji BSD.

Przypominamy, że Theora to jeden z dwóch kodeków proponowanych do HTML5. Popierają go obecnie Google, Opera i Mozilla. Z kolei za H.264 opowiadają się Apple, Microsoft i również… Google.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.