HP Compaq Mini 311C

W naszym Laboratorium kolejny raz mieliśmy okazję przetestowania netbooka bazującego na platformie Nvidia ION. Tym razem był  to HP Compaq Mini 311.
HP Compaq Mini 311C

Netbook dysponuje całkiem niezłą wydajnością, prezentuje się bardzo ciekawie, głównie ze względu na bardzo ładną i funkcjonalną obudowę i klawiaturę o pełnych wymiarach. Nie przeszkadzają nawet spore gabaryty urządzenia, a na ekranie o przekątnej 11,6 cala spokojnie możemy przeglądać zdjęcia, strony internetowe, a kolory są ostre i dobrze odwzorowane.

Najwydajniejszy graficznie netbook, jaki do tej pory testowaliśmy

Najwydajniejszy graficznie netbook, jaki do tej pory testowaliśmy

Procesor graficzny Nvidia ION oferuje akceleracje dekodowania strumienia wideo, dzięki czemu mimo niskiej wydajności procesora Atom można oglądać film w rozdzielczości Full HD. Oczywiście jest to możliwe na zewnętrznym ekranie, gdyż maksymalna rozdzielczość jaką dysponuje netbook HP to 1366×768 pikseli. Po podłączeniu odpowiedniego ekranu do wbudowanego złącza HDMI będziemy mogli oglądać filmy w rozdzielczości 720p lub 1080p. Jeśli o portach mowa to oprócz HDMI testowane Mini zostało wyposażone w trzy porty USB, czytnik kart, złącza dla mikrofonu i słuchawek oraz D-sub i RJ-45 oraz moduły Wi-Fi 802.11g i Bluetooth. To nie jest wyposażenie na miarę netbooka, który miałbym podbić rynek.

Szybki, choć niewielki dysk twardy

Szybki, choć niewielki dysk twardy

Sercem HP Compaq Mini 311 jest procesor Intel Atom N270 z technologią Hyper-threading. Netbook został wyposażony w dwa gigabajty pamięci RAM i układ graficzny Nvidia ION, które pozwalają wycisnąć z netbooka dużo więcej mocy niż z urządzeń wyposażonych w zintegrowane karty graficzne Intela. Na nowym HP będzie można nawet pograć w gry 3D, ale jedynie w starsze tytuły.

Nieco za krótki jak na netbooka czas pracy na baterii

Nieco za krótki jak na netbooka czas pracy na baterii

Poza tym netbook wyposażony został w dysk twardy o pojemności jedynie 160 GB. Nie zabrakło za to kamery internetowej oraz precyzyjnego Touchpada. Klawiatura też jest wygodna w użytkowaniu. Jej duże, klawisze pozwalają na szybkie i bezbłędne pisanie, a całość pracuje bardzo cicho. Całe to wyposażenie powoduje, że użytkownik w końcu jest w stanie zakupić niewielki, i wydajny komputer przenośny, który dodatkowo ciekawie się prezentuje, ale niestety nie waży już tak mało. Waga nieco ponad półtora kilograma to dość sporo jak na netbooka.

Bardzo głośna praca tego urządzenia

Bardzo głośna praca tego urządzenia

Jeśli chodzi o HP Mini to do dwóch rzeczy można mieć zastrzeżenia. Po pierwsze krótki jak na netbooka czas pracy na baterii – 246 minut to średni wynik. Po drugie głośna praca urządzenia, prawie 33 dB (1,3 sona), która da się we znaki. Natomiast olbrzymi plus należy się za moduł 3G, dzięki któremu użytkownik będzie mógł wszędzie połączyć się z Internetem. Całość pracuje na Windows 7 Starter i naprawdę całkiem nieźle daje sobie radę.

Jarek Niemyjski

Więcej:HPnetbooki