Intel Light Peak już gotowy do implementacji w urządzeniach

Intel Light Peak, czyli następca USB 3.0

Następca standardu USB 3.0, technologia oparta na optycznych kablach, dzięki czemu może uzyskiwać prędkości transferu danych na poziomie 10 Gbps, zadebiutuje w 2011 roku.

Chociaż pierwszy raz o technologii Intel Light Peak usłyszeliśmy już we wrześniu 2009 roku, to do jej rynkowej premiery jeszcze bardzo długo. Nazywany przez firmę z Santa Clara następcą USB 3.0, nowy standard przesyłania danych poprzez optyczne kable, ma pozwolić na uzyskiwanie prędkości transferu na poziomie 10 Gbps. Co więcej, technologia ma być wstecznie kompatybilna z portami USB 3.0. Wstępnie Light Peak ma zadebiutować na rynku w 2011 roku, jednak zważywszy na to, że standard USB w wersji 3.0 dopiero raczkuje na rynku, dostępność jego następcy może zostać odłożona do roku 2012 a nawet jeszcze później. Intel chce jednak, aby obydwa standardy mogły ze sobą współpracować, nawet na tej samej platformie. Light Peak ma jednak wiele zalet w stosunku do standardu USB. Jedną z nich są znacznie mniejsze końcówki wtyków, co może mieć znaczenie wśród niewielkich mobilnych urządzeń.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.