Odnaleziony w kawiarni prototyp nowego iPhone'a zwiększył oglądalność Gizmodo, ale naraził redakcję na duże nieprzyjemności

Nalot policji na dom redaktora Gizmodo, śledztwo w sprawie prototypu iPhone’a trwa

Jason Chen, pracujący dla redakcji Gizmodo, zastał w domu służby specjalne, które otrzymały nakaz przeszukania. Zabezpieczono cztery komputery i dwa serwery. Powodem był odnaleziony prototyp nowego iPhone'a.

Redaktor Jason Chen został zatrzymany a jego dom przeszukany. Oto efekt ujawnienia przez Gizmodo prototypu iPhone’a nowej generacji. Zdaniem obrońcy Chena, odebranie Chenowi narzędzi pracy, narażenie go na nieprzyjemności oraz jego zatrzymanie było sprzeczne z amerykańskim prawem.

Zdaniem prawników reprezentujących Chena, działania policji i Apple’a mogą się źle skończyć dla ich samych. Chen był dziennikarzem z zawodu, pracował w redakcji a nie w domu, a z racji wykonywania takiego, a nie innego zawodu, miał prawo do nieujawniania swoich źródeł. Co więcej, żaden prokurator nie może nakazać przeszukania w celu ujawnienia tych źródeł, a samo przeszukanie odbyło się w innych godzinach, niż nakazane.

Chen nie został aresztowany. Policja poinformowała go, że należy mu się odszkodowanie za wyłamane drzwi.

Źródło: Gizmodo
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.