MacBook Pro jest gorący, dosłownie

Nowe MacBooki Pro z Core i7 są zbyt gorące

Procesor Core i7-620M to z pewnością jeden z najszybszych procesorów na rynku. Niestety, równie szybkim, co wydzielającym znaczne ilości ciepła. Wygląda na to, że zbyt znaczne, jak na obudowy MacBooków.

17-calowy MacBook Pro, którego od niedawna można wyposażyć w procesor Intel Core i7-620M, za bardzo się grzeje, jak wynika z doniesień użytkowników i testów umieszczanych w Sieci. Problemem jest piękna, ale zbudowana w całości z aluminium obudowa, która według założeń konstruktorów miała pozostawać chłodna. I w większości przypadków zdaje to rezultat. Niestety, jak wynika z testów, pod dużym obciążeniem temperatura układu Intela sięga nawet 101 stopni, co wystarczyłoby do zagotowania wody, a tym bardziej do rozgrzania obudowy MacBooka, której w takim przypadku nie da się nawet dotknąć. Na szczęście, kiedy maszyna się przegrzewa, procesor automatycznie wchodzi na „niższe obroty”, jednocześnie generując znacznie mniej ciepła. Nie jest to jednak stabilne rozwiązanie. Firma z Cupertino zapewne przygląda się zaistniałemu problemowi, ale jeszcze nie poinformowała o wynikach.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.