Piractwo kosztowało polskie firmy ponad 821 tysięcy złotych

W 2009 roku BSA otrzymało prawie 4 tysiące zawiadomień o przypadkach piractwa w firmach i przeprowadziło 2256 działań prawnych w Europie, w wyniku których europejscy przedsiębiorcy narazili się na koszty w wysokości ponad 16 milionów dolarów. W Polsce w 2009 roku BSA otrzymało 281 zgłoszeń o przypadkach piractwa komputerowego. W wyniku podjętych działań prawnych zawartych zostało 185 ugód. Największa opiewała na kwotę ponad 72 tys. złotych. Łącznie polscy przedsiębiorcy zapłacili ponad 821 tys. złotych, z czego około 747 tys. złotych to koszty odszkodowań, a 74 tys. złotych to koszty nabycia legalnego oprogramowania.
Na ponad jednej trzeciej komputerów osobistych na świecie zainstalowane jest oprogramowanie pirackie, nielegalne lub nie posiadające licencji.
Na ponad jednej trzeciej komputerów osobistych na świecie zainstalowane jest oprogramowanie pirackie, nielegalne lub nie posiadające licencji.

Korzystanie z nielicencjonowanego oprogramowania ma negatywny wpływ nie tylko na działalność pojedynczych przedsiębiorstw, ale także na całą gospodarkę.

Według raportu IDC na temat korzyści ekonomicznych wynikających z ograniczenia piractwa oprogramowania komputerowego z 2008 roku (ang. Piracy Reduction Impact Study) dziesięcioprocentowy spadek piractwa oprogramowania komputerowego w Polsce w ciągu czterech lat zapewniłby niemal 1900 nowych miejsc pracy, pozwoliłby zwiększyć przychody przemysłu lokalnego o 1,1 mld USD oraz zapewniłby rządowi 110 mln USD dodatkowych przychodów z tytułu podatków.

– Dzięki zintensyfikowaniu działań prawnych, BSA zawarło w ubiegłym roku większą liczbę ugód niż w 2008 roku – mówi Sarah Coombes, dyrektor ds. prawnych BSA w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) – Stanowi to wyraźny sygnał dla firm, aby upewniły się, że korzystają z licencjonowanego oprogramowania. W przeciwnym razie, w tych trudnych pod względem finansowym czasach, narażają się na ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów związanych z koniecznością podjęcia działań prawnych oraz legalizacji, czyli zakupu licencji oprogramowania niezbędnego dla dalszej działalności firmy – dodaje.

Więcej informacji i porad jak skutecznie zarządzać oprogramowaniem, a także darmowe narzędzia do samodzielnego audytu można znaleźć na stronie

www.bsa.org

. Za pośrednictwem serwisu internetowego BSA można również dokonać zgłoszenia przypadków piractwa.

Niedawno informowaliśmy was o tym, że w skutek szerzącego się piractwa, pracę od roku 2004 straciło 2,7 miliona Europejczyków.