QNAP TS-210

Ostatnio do naszego rankingu dodaliśmy model Synology DS710+, który dzięki swoim osiągom bezapelacyjnie zajął pierwsze miejsce pod względem wydajności. Niestety wraz z wydajnością w parze szła również wyższa, nic w zazwyczaj w prezentowanych urządzeniach, cena. Dziś jednak wracamy do produktów ze średniej półki cenowej prezentując tym samym najnowszy dwudyskowy model QNAP TS-210.
QNAP TS-210

400 MHz oraz 256 MB pamięci ram zapewniają gorsze o ponad 9 MB/s transfery niż w Q700

400 MHz oraz 256 MB pamięci ram zapewniają gorsze o ponad 9 MB/s transfery niż w Q700

Serwery NAS firmy QNAP w naszym rankingu zawsze zajmowały wysokie pozycje. Ma to miejsce głównie dzięki bardzo bogatemu wachlarzowi możliwości udostępnionych ich użytkownikom oraz wydajnym podzespołom w nich montowanym. Prezentowany dziś model TS-210 pod względem ceny idealnie powinien trafić w gusta domowych użytkowników, natomiast oferowane w nim możliwości zadowolą nawet wymagających administratorów w małych i średnich firmach.

Niestety w trakcie kopiowania danych na dysk sieciowy transfer TS-210 do najwyższych nie należy....

Niestety w trakcie kopiowania danych na dysk sieciowy transfer TS-210 do najwyższych nie należy….

Serce testowanego QNAP’a zostało zamknięte w estetycznie wyglądającej obudowie. W tym miejscu warto również wspomnieć ze jest ona identyczna z tą, którą prezentowaliśmy w czasie testu Fujitsu Celvin NAS Server Q700. Różni je natomiast kolor – ta w QNAP’ie wykonana została z wysokiej jakości czarnego plastyku. Na przednim panelu znajdziemy sześć diod informujących nas o czynnościach aktualnie wykonywanych przez serwer, jedno złącze USB oraz dwa przyciski – on/off oraz backup. Z tyłu urządzenia umieszczone zostały natomiast dwa porty USB do których możemy podłączyć np. drukarki sieciowe bądź pamięci flash a także port gigabit Ethernet.

Pobór energii w trybie oszczędzania jest bardzo niski jak na dwudyskowego NAS'a, natomiast wyższy niż Q700 (inne dyski twarde)

Pobór energii w trybie oszczędzania jest bardzo niski jak na dwudyskowego NAS’a, natomiast wyższy niż Q700 (inne dyski twarde)

Dobrą wydajność w czasie testów QNAP zawdzięcza procesorowi Marvell 6281 pracującemu z częstotliwością 800 MHz oraz 256 MB pamięci DDR2. Dzięki tym podzespołom oraz dwóm dyskom testowym pracującym w RAID1 jest on w stanie uzyskać transfery rzędu 40 MB/s. W tym tekście będziemy często wracali do bliźniaczego Q700 którego testowaliśmy wcześniej, a który został wyposażony w procesor pracujący z zegarem 1,2 GHz oraz 512 MB pamięci DDR2. Komponenty te  umożliwiały mu transfery na poziomie około 54 MB/s.

Natomiast w trakcie obciążenia TS-210 zdecydowanie wyprzedza konkurencję.

Natomiast w trakcie obciążenia TS-210 zdecydowanie wyprzedza konkurencję.

QNAP TS-210 jak przystało na serwer dla małej firmy posiada szereg udogodnień, które doceni każdy administrator sieci. Wśród nich należy wyróżnić możliwość włączenia szyfrowania dysków przy pomocy 256-bitowego klucza AES, szyfrowany dostęp SSL/TLS do serwera FTP, dostęp i administrację poprzez HTTPS (SSL) czy szyfrowane połączenia z serwerami QNAP oraz Fujitsu w celu replikacji danych. W “pakiecie” z TS-210 otrzymacie oczywiście stosowane w niższych modelach funkcje (pobieranie danych z FTP/HTTP/P2P, serwer www itp).

QNAP TS-210 jest dla domowego użytkownika oraz małych firm produktem zdecydowanie godnym uwagi. Do jego atutów należy szeroki wachlarz oferowanych możliwości, wydajność na przyzwoitym poziomie, a także szyfrowanie 256-bitowym kluczem AES, dzięki któremu nasze dane będą bezpieczne.

Grzegorz Glonek