Samsung STORY Station Plus HX-DE020EB 2TB

STORY Station Plus jest nową serią 3,5-calowych dysków zewnętrznych Samsunga. Obejmuje ona dyski o pojemności 1, 1,5 i 2 TB. Podstawową różnicą w stosunku do serii STORY Station jest dodanie w serii Plus szybkiego interfejsu eSATA. Obudowa dysku jest zaprojektowana do pracy w poziomie, jest stabilna, wyposażona w gumowe “nóżki” zapobiegające poślizgowi.
Samsung STORY Station Plus HX-DE020EB 2TB

Samsung STORY Station Plus oferuje krótki czas dostępu.

Samsung STORY Station Plus oferuje krótki czas dostępu.

Wykonano ją z szarego, matowego plastiku łudząco przypominającego stopy metali używanych w przemyśle oraz szczotkowanego aluminium, z którego jest wykonana przykręcana górna pokrywa dysku. Pokrętłem włącznika ON/OFF umieszczonym z przodu obudowy reguluje się moc diody sygnalizującej stan pracy dysku. Sama dioda jest umieszczona od spodu, a jej światło skierowano w dół, by swym pulsowaniem nie absorbować nadmiernie uwagi użytkownika. Dysk wygląda dobrze i ma profesjonalny charakter. Wewnątrz obudowy umieszczono oczywiście dysk Samsunga, jest to model EcoGreen F3 HD203WI. Nośnik po sformatowaniu oferuje użytkownikowi 1863 GB przestrzeni na dane. Pracuje z  prędkością 5400 obr./min i wyposażony jest w duży 32 MB bufor.

Średni transfer podczas odczytu danych jest w Samsungu wysoki. Freecom i Verbatim są jednak jeszcze szybsze.

Średni transfer podczas odczytu danych jest w Samsungu wysoki. Freecom i Verbatim są jednak jeszcze szybsze.

Dzięki złączu eSATA wydajność dysku jest duża. W aplikacji HD Tach 3.0 STORY Station Plus osiągał  prędkości 87,2 i 80,8 MB/s podczas transferu danych, odczytując je i zapisując z krótkim czasem dostępu wynoszącym 16,6 ms. Przez interfejs USB 2.0 transfery były na poziomie 34,2 i 29,1 MB/s. W PC Mark05 HDD Score uzyskał 5896 punktów (eSATA) i 3600 pkt.(USB 2.0). Dysk należy do “chłodnych”. Pomimo braku wentylatora temperatura obudowy po 30 minutach w trybie pracy osiągała zaledwie 30°C, czyli niemal wcale się nie nagrzała.

Samsung okazał się być najszybszy podczas zapisu danych.

Samsung okazał się być najszybszy podczas zapisu danych.

Jest to w dużej mierze zasługa  dysku Eco Green, dzięki zastosowaniu którego oprócz niskiej temperatury osiągnięto też mniejsze zużycie energii. W trybie odczytu zużywa on wprawdzie 9,5 W, ale już w trybie jałowym 7,5 W, a po 5 min. bezczynności automatycznie przechodzi w tryb uśpienia gdzie zużywa 3,3 W. Jeśli nie wyciągniemy wtyczki z kontaktu, a dysk wyłączymy tylko wyłącznikiem na obudowie to przestanie on całkowicie pobierać energię. Warto o tym wspomnieć gdyż  większość urządzeń nadal pobiera wówczas energię.

W PC Mark05 HDD Score najwięcej punktów otrzymał również Samsung.

W PC Mark05 HDD Score najwięcej punktów otrzymał również Samsung.

Hałas generowany przez Samsunga jest na średnim poziomie, wynosi w trybie jałowym maks. 32,3 dB i maksymalnie 37,7 dB w trybie odczytu. STORY Station Plus został wyposażony w oprogramowanie dodatkowe (Samsung AutoBackup) umożliwiające tworzenie kopii zapasowych danych w czasie rzeczywistym lub według ustalonego wcześniej harmonogramu, oraz Samsung SecretZone dające możliwość tworzenie wirtualnej, zaszyfrowanej partycji na prywatne dane oraz ochronę hasłem. Jak widać seria STORY Station z Plusem jest wydajniejsza i została bardziej dopracowana. Do plusów należy też dodać cenę nośnika, która jest najkorzystniejsza w przeliczeniu na koszt 1 GB przestrzeni.

Arek Uriasz