Asus Rampage III Extreme

Asus wprowadził odświeżona wersje swojego flagowego modelu płyty dla najbardziej wydajnych procesorów Intela z podstawką LGA1366. Rampage III Extreme w najnowszej odsłonie został wyposażony między innymi w kontrolery SATA 6 Gb/s oraz USB 3.0.  Podobnie jak poprzednik płyta wykonana jest w rozmiarze eATX, co zapewnia dużo miejsca na i tak gęsto upchane podzespoły, lecz może spowodować problemy z montażem w mniejszych lub standardowych obudowach ATX.
Asus Rampage III Extreme

Asus Rampage III Extreme startuje podobnie "szybko" jak konkurencyjne modele z chipsetem Intel X58.

Asus Rampage III Extreme startuje podobnie “szybko” jak konkurencyjne modele z chipsetem Intel X58.

Podobnie jak wszystkie dostępne do tej pory konstrukcje z podstawką LGA1366 Asus Rampage III Extreme bazuje na chipsecie Intel X58. Na płycie znalazły się cztery sloty dla kart graficznych, które można połączyć w trybie CrossFireX lub SLI. Na płycie znajduję się miejsce dla sześciu modułów DDR3, dzięki czemu można zamontować do 24 GB pamięci RAM. Dla kart rozszerzeń pozostaje do dyspozycji jedno stare złącze PCI oraz jedno nowocześniejsze PCI Express x4.

Płyta Asusa wykazuje spory apetyt na prąd.

Płyta Asusa wykazuje spory apetyt na prąd.

Entuzjaści gier komputerowych oprócz wspomnianej możliwości zastosowania aż czterech kart graficznych mają do dyspozycji szereg funcji sprzętowo wspomagających podnoszenie wydajności komputera. Miedzy innymi gratką dla miłośników podkręcania jest bardzo funkcjonalny i bogaty w ustawienia OC – BIOS oraz oprogramowanie do systemu Windows. Dzięki funkcji CPU Level Up jednym kliknięciem myszki możemy “ulepszyć” nasz procesor do modelu wyższego. Bardzo ciekawą i niezwykle pomocną jest funkcja RoG Connect. Jest to znana już wcześniej funkcja zdalnego monitorowania i regulowania poszczególnych parametrów BIOS-u, która pozwala na zmianę powyższych ustawień “w locie” czyli bez konieczności restartowania systemu. Dodatkowo dzięki modułowi Bluetooth, mamy możliwość bezprzewodowego kontrowania pracy płyty i podzespołów na niej zamontowanych za pomocą funkcji RC Bluetooth. Wystarczy, że użyjemy np. palmtopa lub smartfona z systemem Windows Mobile (6.0 i nowsze), Android (2.0 i nowsze) lub Symbian S60 a w przyszłości również ma być zapewnione wsparcie dla iPhone-a.

Jakość układu dźwiękowego cechuje się bardzo dobrą charakterystyką poziomu szumów.

Jakość układu dźwiękowego cechuje się bardzo dobrą charakterystyką poziomu szumów.

Poza tym na płycie znalazły się złącza dla miernika uniwersalnego oraz czujników temperatury, co pozwoli na jeszcze dokładniejsze monitorowanie płyty podczas najbardziej ekstremalnych prób podkręcania. W razie niepowodzeń podczas manipulowania ustawieniami na płycie znajduje się podwójny BIOS z funkcją odzyskiwania standarodych ustawień, co pozwoli na łatwe i szybkie przywrócenie stabilnego działania komputera. Jak przystało na model do ekstremalnego użytkowania na laminacie znalazły się standardowo przyciski Power, Reset oraz Clear CMOS co ułatwia użytkowanie na otwartej przestrzeni, bez konieczności montownia jej w obudowie. Na uwagę zasługuje nietypowe zasilanie płyty, które może być  dostarczane aż przez dwa ośmio-pinowe gniazda 12V.

Podsumowując nowy Rampage III Extreme to doskonała płyta dla najbardziej wymagających użytkowników. Polecam wszystkim tym których nie odstrasza wysoka cena wynosząca prawie 1500 zł.

Karol Kulas