Wyniki pomiarów wyglądają bardzo obiecująco

Superszybkie i energooszczędne dyski SSD

Podstawowe zalety dysków SSD to wydajność i energooszczędność. A co jeśli te parametry jeszcze bardziej wyśrubować? Japońscy naukowcy znają już odpowiedź.

Grupa badawcza z tokijskiego uniwersytetu twierdzi, że udało im się zmniejszyć zużycie energii przez pamięć flash, wykorzystywaną w dyskach SSD, o 60 procent. Osiągnęli to dzięki wykorzystaniu ferroelektrycznego NAND, które korzysta z alternatywnej ferroelektrycznej błony izolującej i metalowych bramek, zamiast bramek zmiennych znanych z obecnych pamięci NAND. Dzięki temu napięcie można zmniejszyć z 20 V do 6 V. A niższe napięcie to niższe zużycie energii.

Inną zaletą opracowanej przez Japończyków konstrukcji to znaczne zwiększenie ilości układów NAND, na które można równolegle zapisywać dane. Dotychczas możliwe to było do 15 układów. Nowa pamięć obiecuje zwiększenie ich ilości do 100, co oznacza prędkość zapisu 9,5 GB/s.

Czekamy na pierwsze prototypy gotowych dysków!

0
Źródło: Tech-On!
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.