Ukryta funkcja Worda błyskawicznie generuje przykładowy tekst, pozwalając na natychmiastową ocenę wyglądu dokumentu.

Szybkie wstawianie tekstów wzorcowych do układów graficznych

Edytor tekstu nadaje się również to tworzenia prostych prospektów i ulotek z grafiką. Podczas przygotowywania układu graficznego strony trudno jest jednak przewidzieć, czy wstawiony później tekst wypełni przewidziane dla niego miejsce bez większych luk.

Najlepiej od razu na początku wstawić na stronę przykładowy tekst. Ważne jest, aby składał się on z wyrazów różnej długości, w przeciwnym razie bowiem ocena układu graficznego stanie się niemożliwa. Zasadniczo możemy wstawić dowolny tekst z innego dokumentu, ale może to wymagać usunięcia formatowania. Szybciej można to zrobić przy użyciu prawie nieznanej funkcji Worda. W tym celu w wybranym miejscu dokumentu wpisujemy:

=rand()

i naciskamy klawisz [Enter]. Word automatycznie wstawi tekst składający się z trzech akapitów po pięć wzorcowych zdań. Tą funkcją można zarządzać za pomocą dwóch parametrów. Jeśli użyjemy np. »=rand(4,7)«, wstawimy cztery akapity po siedem zdań wzorcowych.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.