Aristo Slim C145-A123

Choć pod względem wydajności Aristo C145-A123 nie znajduje się w czołówce zestawienia, to między innymi dzięki zastosowaniu niskonapięciowego procesora CULV potrafi pracować na baterii nawet dziewięć godzin.
Aristo Slim C145-A123

Notebook jest dość lekki, nawet z większą baterią.

Notebook jest dość lekki, nawet z większą baterią.

Notebooka wyposażono w dwurdzeniowy procesor Intel Celeron SU2300 taktowany zegarem 1,2 gigaherca, dwa gigabajty pamięci RAM i twardy dysk o pojemności 250 GB. Czternastocalowa matryca wyświetla obraz w rozdzielczości 1366×768 pikseli. Do komunikacji ze światem można wykorzystać gigabitową kartę Ethernet i kontroler Wi-Fi 802.11n. Gdyby to okazało się niewystarczające, komputer można rozbudować o modem WWAN.

Wydajność graficzna jest wyraźnie niższa niż przy zastosowaniu oddzielnego układu graficznego, ale porównywalna z konkurencją wyposażoną w ten sam układ zintegrowany.

Wydajność graficzna jest wyraźnie niższa niż przy zastosowaniu oddzielnego układu graficznego, ale porównywalna z konkurencją wyposażoną w ten sam układ zintegrowany.

Do niewątpliwych zalet Aristo należy długi czas pracy bez zasilania zewnętrznego (pięć godzin odtwarzania filmu DVD z zewnętrznego napędu lub dziewięć pracy biurowej). Choć w testowanym egzemplarzu zastosowano powiększoną baterię to mimo wszystko notebook zachował wagę około 1,8 kilograma. Takie wyniki osiągnięto niestety kosztem wydajności i funkcjonalności.

Zastosowanie procesorów CULV sprawia, że wydajność nie jest najwyższa, ...

Zastosowanie procesorów CULV sprawia, że wydajność nie jest najwyższa, …

Wykorzystany w konstrukcji procesor co prawda zużywa mało prądu, ale też nie oferuje dużej mocy obliczeniowej. Trzeba jednak przyznać, że z zadaniami biurowymi radzi sobie bez problemu. Jeśli natomiast mówimy o niższej funkcjonalności, to dlatego, że komputera nie wyposażono w napęd optyczny. Nie stanowi to jednak dużego problemu jeśli pracujemy nad lokalnymi dokumentami, ściągamy pocztę czy przeglądamy Internet. Nie co dzień przecież instalujemy nowe aplikacje.

... ale dzięki nim można uzyskać dłuższe czasy pracy na baterii.

… ale dzięki nim można uzyskać dłuższe czasy pracy na baterii.

W notebooku da się zauważyć kilka mankamentów. Przy zastosowaniu większej baterii komputer jest lekko niestabilny. Jedna strona jest nieco nad podłożem, co powoduje, że kładąc dłonie na palmreście wyczuwalnie dociskamy ją w dół. Kolejnym problemem jest klawiatura. Klawisze są duże i przez to powinny być wygodne, ale niestety mają dość duży skok a ich mocowanie sprawia, że podczas wciskania przechylają się na boki (zwłaszcza na lewo). Dla osób piszących szybko może to być bardzo uciążliwe.

Zaletą Aristo Slim jest jego relatywnie cicha praca, nawet podczas obciążenia.

Zaletą Aristo Slim jest jego relatywnie cicha praca, nawet podczas obciążenia.

Mimo swoich niedociągnięć Aristo jest ciekawą propozycją na przykład dla osób, którym nie wystarcza funkcjonalność netbooka, a chcą mieć lekkie i długo pracujące na baterii mobilne narzędzie pracy. Komputer pracuje dość cicho, co niewątpliwie także trzeba zaliczyć jako plus. Nawet przy dużym obciążeniu głośność nie przekracza trzydziestu decybeli. Dość korzystnie wypada również stosunek możliwości do ceny.

Grzegorz Bziuk