Ziemniaczana bateria

Baterie zasilane… ziemniakami

Badacze z izraelskiego Uniwersytetu Hebrew wynaleźli nowy, efektywny sposób na konstruowanie baterii poprzez użycie cynkowej i miedzianej elektrody oraz... porcji ziemniaka.

Naukowcy z Uniwersytetu Hebrew w Jerozolimie mogą pochwalić się niecodziennymi, kulinarnymi zdolnościami. Zamiast do przygotowania purée czy frytek, wykorzystali oni ziemniaki do skonstruowania baterii. Oprócz porcji ziemniaka, do tego celu wykorzystali po jednej elektrodzie cynkowej oraz miedzianej. Badacze odkryli, że zagotowanie ziemniaka przed użyciem go w procesie elektrolizy zwiększy energię elektryczną i pozwoli pracować baterii nawet do kilku tygodni.

Przeprowadzone badania wykazały, że odpowiednio przygotowany ziemniak może generować energię 5-krotni lub 50-krotnie tańszą niż odpowiednio powszechnie dostępne dzisiaj ogniwa 1,5 Volt D oraz Energizer E91.

To oznacza, że gotowane ziemniaki lub inne warzywa o podobnej konsystencji mogą stać się tańszą i szeroko dostępną alternatywą pozyskiwania energii dla krajów rozwijających się, które nie mają dostępu do rozwiniętej infrastruktury elektrycznej.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.