MSI 890FXA-GD70

MSI 890FXA-GD70 to obecnie flagowy model płyty MSI  z podstawką AM3. Konstrukcja płyty bazuje na najnowszym chipsecie AMD 890FX z mostkiem południowym SB850. Jest to bezpośredni następca modelu 790FX-GD70, który miał chipset AMD 790FX z mostkiem południowym SB750.
MSI 890FXA-GD70

Nowy płyta MSI z chipsetem AMD 890FX wykazuje wysoki apetyt na energię.

Nowy płyta MSI z chipsetem AMD 890FX wykazuje wysoki apetyt na energię.

Na płycie dostępne są cztery sloty dla maksymalnie 16 GB pamięci DDR3. Testowany model wyposażony jest w aż pięć złączy PCI Express dla kart graficznych. Co świadczy o tym że jest to produkt skierowany do entuzjastów gier ale nie tylko. Na płycie znalazły się znane już z poprzednich modeli  funkcję sprzętowo wspomagające proces podkręcania oraz odblokowywania ukrytych rdzeni niektórych modeli procesorów AMD. Są to miedzy innymi funkcja OC Dial, która pozwala na szybkie przetaktowanie procesora za pomocą jednego pokrętła

MSI 890FXA-GD70 wyraźnie szybciej uruchamia system niż jego konkurent od Asusa

MSI 890FXA-GD70 wyraźnie szybciej uruchamia system niż jego konkurent od Asusa

Zintegrowany z chipsetem kontroler obsługuje sześć wewnętrznych złączy dla napędów SATA III 6 Gb/s, dodatkowy kontroler JMicron JMB363 obsługuje jedno wewnętrzne złącze SATA II 3 Gb/s oraz jedno zewnętrzne eSATA. W nowym chisecie AMD, podobnie jak firma Intel wcześniej, zrezygnowała ze wsparcia dla interfejsu IDE. Dla urządzeń zewnętrznych dostępne jest dwanaście złączy USB 2.0 oraz dwa nowoczesne i szybkie USB 3.0 SuperSpeed. Poza tym płyta posiada kontroler FireWire, który dysponuje dwoma złączami. Komunikację ze światem zewnętrznym zapewnia kontroler sieci Gigabit LAN.

Zintegrowany układ dźwięku cechuję się bardzo dobrym poziomem szumów.

Zintegrowany układ dźwięku cechuję się bardzo dobrym poziomem szumów.

Za generowanie dźwięku odpowiada zintegrowany ośmiokanałowy układ VIA VT2020, który dodatkowo dzięki oprogramowaniu firmy Creative obsługuje standard dźwięku przestrzennego EAX Advanced HD 4.0 w grach. Na uwagę zasługuje funkcjonalny i dobrze zabezpieczony przed awarią BIOS, który możemy łatwo aktualizować bez konieczności uruchamiania dodatkowego programu z poziomu DOS-u lub Windows-a. Również dołączone do płyty oprogramowanie do monitoringu i overclockingu oferuje duże możliwości i jest wygodne w użytkowaniu.

 Karol Kulas