Sapphire Radeon HD 6570 512MB GDDR5

W połowie kwietnia AMD poszerzyło swoją aktualną ofertę o kolejne trzy modele układów graficznych. Wszystkie one zostały przeznaczone dla najpopularniejszej części rynku – mainstream. Są zróżnicowane zarówno pod względem wydajności, ale również i ceny dzięki czemu każdy powinien znaleźć produkt dla siebie. Kartą, którą chciałbym Wam zaprezentować jest standardowo taktowany Radeon HD 6570 od Sapphire’a.
Sapphire Radeon HD 6570 512MB GDDR5

Prezentowana karta została wyposażona w układ graficzny Radeon HD 6570 o kodowej nazwie Turks. Podobnie jak wydajniejszy HD 6670 model HD 6570 ma do dyspozycji 480 jednostek cieniujących, 24 jednostki teksturujące, a także osiem ROP’ów. Jedyną cechą różniącą obie konstrukcje jest częstotliwość pracy GPU. W przypadku wydajniejszego Radeona zegar rdzenia ma 800 MHz, a w prezentowanym HD 6750 wartość ta została ustawiona na 650 MHz.

Aby rozszerzyć zakres klientów do których skierowane będą karty wykorzystujące te rdzenie AMD zdecydowało się dać producentom wolną rękę w kwestii doboru kości pamięci. Tak więc istnieje szansa, że na półce obok siebie będą stały karty z nowszymi modułami GDDR5 i starszymi GDDR3. W przypadku tych pierwszych efektowna częstotliwość pracy nie będzie przekraczała 4000 MHz, a więc takiej samej jak w Radeonach HD 6670, natomiast w przypadku słabszych będzie to 1800 MHz. We wszystkich kartach z rdzeniami Turks komunikacja między GPU i pamięciami odbywa się przez 128-bitową szynę danych.

Prezentowana karta Sapphire’a, to model standardowy zarówno pod względem taktowania GPU, jak i pamięci GDDR5, choć tej ostatniej znajdziemy na pokładzie zaledwie 512 MB. To niewiele jak na dzisiejsze wymogi. Sytuację ratuje na szczęście technologia HyperMemory pozwalająca na wykorzystywanie wolnych zasobów pamięci operacyjnej komputera. W zależności od pojemności RAM’u umieszczonego w płycie głównej HyperMemory może wygospodarować dla karty graficznej nawet 2,8 GB!

Inżynierowie postanowili zastąpić referencyjny układ chłodzenia produktem renomowanej firmy Arctic Cooling. Został on zbudowany z wykorzystaniem dużych rozmiarów aluminiowego radiatora oraz umieszczonego na nim wentylatora. Jego wydajność pozwala karcie pracować w trybie 2D z temperaturą 33°C przy hałasie na poziomie 35 dB. Podczas obciążenia karty graficznej wymagającą grą obie wartości wzrastają do poziomu 54°C oraz 43,4 dB. Zarówno wartości w trakcie spoczynku jak i obciążenia są na tyle niskie, że karta nie powinna stanowić przeszkody nawet dla osób budujących komputer typu media center.

Wydajność Radeona HD 6570 w grach jest na tyle niska, że wystarcza do płynnego wyświetlania obrazu 3D w rozdzielczościach 1280×1024 i 1680×1050. Ustawienie wyższej, bądź włączenie wygładzania powoduje natychmiastowy i odczuwalny spadek liczby generowanych klatek. Niestety – jest to karta przeznaczona głównie do celów bardziej przyziemnych jak wykorzystanie w komputerach multimedialnych czy w biurowych komputerach, gdzie konieczna jest obsługa większej liczby monitorów jednocześnie. Dzięki technologii AMD Eyefinity oraz wyjściom D-Sub, DVI oraz HDMI prezentowany Sapphire jest w stanie obsłużyć trzy wyświetlacze jednocześnie.

Sapphire Radeon HD 6570 oprócz niskiej ceny oscylującej obecnie w okolicach 240 zł oferuje również pełne wsparcie dla odtwarzania filmów w standardzie Full HD, akcelerację aplikacji poprzez APP (ATI Stream) na odtwarzaniu obrazu 3D (HD3D) kończąc. Jako plus należy również zaliczyć maksymalny pobór mocy na poziomie jedynie 60 W oraz obsługę trybu CrossFireX we współpracy z rdzeniem GPU zintegrowanym w procesorach o kodowym oznaczeniu Llano.

Grzegorz Glonek