Sitecom MD-253

Firma Sitecom na naszym rodzimym rynku jeszcze się nie zadomowiła i chyba ten stan rzeczy jeszcze przez jakiś czas pozostanie niezmieniony. W dość znacznym skrócie opiszemy zatem ich najnowszego NAS’a dostarczonego nam do testów prosto z Niemiec.
Sitecom MD-253

Sitecom MD-253 jest serwerem NAS o naprawdę pokaźnych rozmiarach. Nie zmienia to jednak faktu, że wygląda one naprawdę estetycznie. W przedniej jej części zostały umieszczone uchylne drzwiczki za którymi znajdziemy dwie kieszenie na dyski twarde 3,5 cala. Ich montaż jest banalny i nie wymaga od nas przyczepiania specjalnych szyn czy montowania śrub. Dysk jest wsuwany po specjalnej prowadnicy prosto w złącza SATA oraz zasilania, zamykamy klapkę i wszystko działa. W modelu dostarczonym nam do testów znaleźliśmy jeden  dysk firmy Seagate o pojemności 1 TB. Z tyłu urządzenia umieszczony został maleńki wiatraczek odpowiedzialny za denerwowanie użytkownika oraz chłodzenie podzespołów, a także jeden port RJ45 (gigabitowy) oraz przyciski Power i backup.

Po podłączeniu Sitecoma do sieci oraz umieszczeniu dołączonego napędu DVD w czytniku automatycznie rozpoczyna się instalacja oprogramowania AutoSave Essentials. Jest to programik dzięki któremu jesteśmy w łatwy i przyjemny sposób w stanie skonfigurować nasze automatyczne backupy. MD-253 wyposażony został również w normalny interfejs www, natomiast oprócz opcji auto aktualizacji firmware’u, włączenia oraz konfiguracji FTP, a także bardzo ubogo  wyposażonego menu BitTorrent brak jakichkolwiek ciekawszych opcji.

Dobrą stroną Sitecoma MD-253 jest jego wydajność. W trakcie naszych testów NAS ten uzyskał maksymalny wynik na poziomie 31,2 MB/s, co jest wartością całkiem dobrą jak na urządzenie tej klasy. Standardowo w tekście przedstawiliśmy część uzyskanych we wszystkich naszych testach pomiarów, a po pełne ich zestawienie zapraszamy na stronę z rankingami. Dodatkowo będziecie tam mieli możliwość porównania dowolnie wybranych przez Was produktów.

Sitecom MD-253 jest dużym, ale estetycznym urządzeniem. Liczba dostępnych funkcji nie zachwyca, natomiast produkt ten spełnia główne swoje cele – po banalnej konfiguracji samodzielnie  prowadzi backup plików. MD-253 nie jest jednak pozbawiony wad… pierwszą z nich jest głośny wentylator, który nie wyłącza sie w trakcie przejścia do trybu stand-by. Jako drugą wadę należy uznać brak tego modelu na rynku polskim, a także w chwili obecnej – niemieckim.

Grzegorz Glonek