6 milionów dorosłych Polaków nie ma dostępu do Internetu

Dziennik Gazeta Prawna informuje o nowym piśmie, jakie wystosowały organizacje pozarządowe do premiera polskiego rządu, apelując o “cyfrową równość szans” – czyli dostęp do Internetu dla wszystkich Polaków. Jak bowiem wynika z badań CBOS, sześć milionów dorosłych Polaków nie posiada regularnego dostępu do Internetu, a połowa z nich w przyszłości nie zamierza zmienić tego stanu rzeczy. Według ekspertów z kilkunastu pozarządowych organizacji, jeśli rząd nie zapewni technologicznej edukacji, to cyfrowe zacofanie wśród tej rzeszy ludzi będzie się bardzo szybko pogłębiać.
Najsłabiej wyedukowane cyfrowo są osoby między 55 a 64 rokiem życia
Najsłabiej wyedukowane cyfrowo są osoby między 55 a 64 rokiem życia

Co prawda wciąż rośnie liczba osób z dostępem do Internetu, to jednak połowa dorosłych Polaków, takie udogodnienia nie posiada. Co więcej, jedna piąta nie wie również jak Internet może pomagać w codziennym życiu, ponieważ w przyszłości nie zamierza się z nim oswajać. Nie będą więc mieli dostępu do bankowych e-kont, łatwiejszego rozliczania się z ZUS-em czy też internetowego opłacania rachunków.

Organizacje pozarządowe chcą, aby edukacją nieobytych z cyfrowym światem zajął się polski rząd, dlatego wystosowano specjalny memoriał “Polska Cyfrowa Równych Szans”, proponujący zmiany w zarządzaniu rozwojem polskiego społeczeństwa informacyjnego.

Tymczasem Małgorzata Woźniak, rzeczniczka prasowa MSWiA, powiedziała Dziennikowi Gazecie Prawnej, że na zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania i edukację ludzi, ministerstwo wydało dotychczas 110 milionów złotych, co stanowi 8 procent całkowitego budżetu resortu na okres 2007 – 2013.

Memoriał Polska Cyfrowa Równych Szans możecie przeczytać tutaj (.pdf).