App Store pokazał Kowalskiemu jakie są zalety posiadania telefonu z systemem operacyjnym

Darmowe aplikacje mogą kosztować więcej, niż myślisz

Według badania firmy Lookout Inc., z przetestowanych prawie 300 000 darmowych aplikacji dla iOS-a i Androida, znaczna część potajemnie kradnie dane użytkowników.

Do głównych grzechów darmowych aplikacji należy skanowanie twojej książki telefonicznej, zdjęć, wiadomości i historii wyszukiwania. Oczywiście żadna z aplikacji, która to robiła, nie informowała użytkownika w żaden sposób, że jego prywatne dane są posyłane w eter.

Takie potajemne zbieranie danych ma wiele motywów. Od mało szkodliwych, czyli chęć trafniejszego serwowania reklam, aż po te kryminalne, czyli wykorzystanie cudzych danych do popełnienia przestępstwa. A statystyki są zastraszające: ćwierć darmowych programów na App Store i połowa na Android Market bez oporu zbiera nasze dane.

W przypadku systemu iOS, użytkownik jest informowany przed instalacją czy aplikacja ma uprawnienia do przekazywania dalej położenia geograficznego telefonu. W przypadku systemu Android prezentowana jest pełna lista aktywności aplikacji, co, zdaniem niektórych, również jest nieskuteczne, bo użytkownik tak dużą ilość komunikatów po prostu przeklikuje…

Zarówno Apple, jak i Google, odmówiły komentarza.

0
Źródło: Yahoo! News
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.