Google ukróci piractwo dla Androida

Zabezpieczenia antypirackie na Androidzie praktycznie nie istniały. Jeżeli dany użytkownik zdobył plik "apk" płatnej aplikacji, mógł ją łatwo sam zainstalować. Aż do teraz.

Google ogłosiło nową usługę, nazwaną po prostu „Usługa licencyjna dla aplikacji dla Androida”, która jest dostępna dla programistów za darmo. Jest kompatybilna z Androidem 1.5 lub nowszym. Dzięki niej, aplikacja łączy się z serwerem licencyjnym, by zweryfikować, czy podane przez użytkownika uprawnienia są wystarczające do jej uruchomienia. Usługa jest zgodna z transmisją danych poprzez Wifi, EDGE, 3G i GPRS.

Zastanawiamy się tylko jakie ilości danych są przesyłane. Użytkownicy bez wykupionego ryczałtu na Internet mogą się zdziwić, widząc rachunek za notoryczne sprawdzanie przez telefon licencji. Nie wiadomo też jak będą działać aplikacje, jeśli w danej chwili nie będzie połączenia z Internetem (na przykład w samolocie).

Tak, czy inaczej, póki co, płatnych aplikacji dla Polski nie ma. Google nie zdecydowało się na otworzenie w naszym kraju płatnej wersji Marketu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.