iPhone 4 – premiera i dodatki od CHIP-a

Pierwsze iPhone'y zdążyły dotrzeć do użytkowników, w tym do prasy i do bloggerów w Stanach. Poniżej prezentujemy najbardziej rzeczowe recenzje czwartej odsłony smartfona firmy Apple.

New York Times:

Pierwsze co rzuca się w oczy to nowy kształt telefonu. Pomimo mocniejszej baterii, szybszego procesora i upgrade’u dosłownie wszystkiego, nowy model jest zauważalnie cieńszy i węższy od poprzednika. Jak to możliwe? Po części wynika to z nowego modelu bryły telefonu – iPhone’owi 4 brak zaokrąglonego tyłu, tak dobrze znanego z poprzednich modeli. Nowy telefon Apple’a to 2 płaskie szkło z obu stron, owinięte nierdzewną stalą.

Rezultat wygląda pięknie, a przez brak plastiku, użytkownik ma uczucie korzystania z czegoś solidnego i luksusowego. Co prawda, niemożliwym jest odróżnienie przodu od tyłu telefonu, jeśli znajduje się on w naszej kieszeni, a nowe przyciski do regulacji głośności i wyciszania są bardzo sztywne, przez co niewygodne – jednak, zdaniem Apple: iPhone 4 to najcieńszy smartphone na świecie i większość ludzi uzna go za najwygodniejszy telefon tego typu, pomimo kilku małych wad.

Engadget:

Wygląd to nie jedyna rzecz w telefonie, która uległa zmianom – iPhone 4 to również nowe wnętrze. Zacznijmy od tego, że Apple zamiast procesora produkowanego przez Samsunga – ARM Cortex-A8, zdecydowało się użyć swojego customowego układu A4, tego samego co w iPadzie. Dla dociekliwych – nowy procesor to nic innego niż standard ARM Cortex-A8. O ile nie ma jeszcze oficjalnie podanej szybkości zegara, naszym zdaniem jest to coś poniżej 1GHz. Telefon jest zauważalnie szybszy od 3GS, więc nie będziemy się skarżyć – grafika w szczególności wydawała się renderować o wiele szybciej. Do tego, czas ogólnej responsywności jest nieco krótszy niż w poprzednim modelu. Nie jest to jednak rewolucja – jest szybszy, to pewne, ale 3GS nie był jakiś strasznie wolny, zatem różnica szybkości działania między iPhone 4 a iPhone 3GS jest napewno mniejsza niż pomiędzy 3GS a 3G.

USA Today:

„Nigdy nie szalałem za aparatami we wcześniejszych iPhone’ach, ale w tym modelu widać jak daleko poszła technika. Aparat w iPhone 4 to 5-megapixelowa matryxa, obiektyw z autofocusem i 5x cyfrowym zoomem. Do tego, zupełna nowość – LEDowa lampa flash. Udało mi się zrobić kilka niezłych zdjęć bez dobrego oświetlenia, ale zrobiłem też sporo na których widać ziarno. Aparat w iPhone 4 nie jest też najlepszy do utrwalania ruchu. Zbliżenia fotografowane przy pomocy 5x cyfrowego zoomu były całkiem znośne.”

Boing Boing:

„Żywotność baterii było achillesową piętą poprzednich wersji iPhone’ów. W najnowszym modelu naprawiono tą wadę – i bardzo dobrze, bo telefon jest szybszy, co jak wiadomo wymaga większego zużycia energii. Nie miałem czasu na dokładne testy, ale mogę powiedzieć, że przy umiarkowanym użytkowaniu, z włączonym WiFi i transferem danych za pomocą 3G, bateria nie wymagała ładowania przez 4 dni. Przy używaniu iPhone’a do nagrywania i odtwarzania filmów, komunikatorów sieciowych, poczty elektronicznej i tetheringu po 3G, bateria rozładowała się po całym dniu.”

CNET:

„Apple potrafi sprawić, że chcemy coś, czego do tej pory nie wiedzieliśmy, że chcemy. To prawdziwy talent. iPhone 4 to między innymi ekran o rozdzielczości 940 na 640 pixeli (lub jak kto woli 300’326 pixeli na cal kwadratowy), o nazwie „Retina Display”, który ma czterokrotnie większą rozdzielczość od poprzedniego modelu iPhone’a – 3GS. Nowy ekran, zmuszony do konkurencji z technologiami AMOLED i TFT radzi sobie bardzo dobrze – renderowany tekst i zdjęcia są ostre, a jakość obrazu komponuje się z jakością wykonania.”

WSJ:

„Zarówno Apple jak i AT&T zapewniały nas o tym, że iPhone 4 ma współpracować o wiele lepiej z siecią AT&T niż poprzednie modele telefonów marki Apple. Nowa antena – zupełna nowość, gdyż jest to metalowa obręcz dookoła telefonu ma dawać użytkownikowi większy zasięg i lepszą stabilność podczas rozmów.

[…]

Jednakże, podczas naszych testów, nowy iPhone często pokazywał informację o braku zasięgu, lub szukał sieci, podczas gdy jego poprzednik, trzymany w drugim ręku pokazywał co najmniej kilka kresek. Ani Apple ani AT&T nie byli w stanie tego wyjaśnić. iPhone 4 szybko radził sobie ze znalezieniem sieci, lecz zjawisko, samo w sobie, pozostaje niepokojące”

Firma Apple wypuściła również nowy system operacyjny dla iPhone’ów. iOS 4, wcześniej znany jako iPhone OS 4.0. Nowy system, między innymi pozwala na multitasking (uruchomienie wielu procesów na raz) na iPhone’ach. Uaktualnienie jest dostępne dla: iPhone 3G, iPhone 3GS oraz dla iPod’a touch drugiej i trzeciej generacji. Starsze modele urządzeń nie są kompatybilne z nowym systemem i nie mają możliwości upgrade’u. iOS 4.0 dla iPadów będzie dostępny jesienią 2010.

Apple iOS 4 w praktyce:

Lepsza wydajność, nowe funkcje aparatu, multitasking, obsługa folderów, centrum gier i wiele więcej. Apple mówi o 100 nowych funkcjach w 4-tej wersji swojego systemu operacyjnego.

Galeria: Nowe funkcje w iOS4 Uaktualnienie:

Aby uaktualnić swojego iPhone’a potrzebujesz najnowszej wersji iTunes 9.2, do pobrania z naszego portalu. Przed wgraniem nowego systemu, doradzane jest stworzenie kopii zapasowej zawartości swojego telefonu. Można to wykonać manualnie, poprzez dwukrotne kliknięcie na przycisk „Synchronizuj”. Po pomyślnie zakończonym procesie, wystarczy wybrać „Uaktualnij” (Update) w programie iTunes. Cały proces trwa od 10 do 15 minut.

Galeria: Nowe funkcje w iOS4 Uwaga:

użytkownicy posiadający zjailbreakowane iPhone’y lub z usuniętym simlockiem nie powinni uaktualniać swojego systemu.

Sklep firmy Apple – App Store oferuje na swojej stronie tysiące aplikacji dla iPhone’a i iPod Toucha. Zespół download.chip.eu wybrał dla Was 40 najpopularniejszych aplikacji, do pobrania za darmo.

Galeria: 40 Darmowych aplikacji dla iPhone’a i iPoda Touch

To, że aplikacje są darmowe wcale nie oznacza, że nie są użyteczne. Wiele z nich napewno przyda się Wam i wzbogaci codzienne użytkowanie produktów Apple’a. Staraliśmy się, aby wśród wybranych przez nas aplikacji każdy znalazł coś dla siebie. Znajdziecie tu zarówno gry, klienty popularnych komunikatorów sieciowych, czytnik wikipedii, last.fm i wiele innych.

Galeria: 40 Darmowych aplikacji dla iPhone’a i iPoda Touch

Po zdecydowaniu się na którąś z aplikacji, zostaniecie przekierowani na witrynę App Store. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.