Nvidia odkryła najstarsze organizmy wielokomórkowe

W Gabonie, przy pomocy technologii firmy Nvidia, odnaleziono jednocentymetrowe struktury, które okazały się skomplikowanymi, wielokomórkowymi formami życia sprzed 2 miliardów lat.

Rewolucja w paleontologii, podręczniki biologii do poprawki. Kilka tygodni temu dzięki użyciu technologii Nvidia, okazało się, że niepozorne jednocentymetrowe struktury odnalezione w skale na bezdrożach Gabonu, to skamieliny skomplikowanych, wielokomórkowych form życia liczących sobie – bagatela – 2 miliardy sto milionów lat! Oznacza to, że znaleziska te są o ponad 200 milionów lat starsze od szczątków uznawanych do tej pory za najdawniejsze skamieliny na Ziemi.

Poprzedzają aż o 1,5 miliarda lat „eksplozję kambryjską”, czyli czas gdy organizmy wielokomórkowe przeżywały bujny wzrost. Nowe wcześniej datowane znaleziska pozwolą naukowcom przyjrzeć się uważniej temu co działo się u samego zarania ewolucji.

Naukowcy, zaangażowani w to odkrycie, do analizy znalezisk używali metody nazwanej „wizualizacją mikrotomograficzną”, posiłkując się rozwiązaniami firmy Nvidia. Technologia ta wykorzystuje promienie rentgenowskie do wielokrotnego, warstwowego prześwietlania skamielin ze wszystkich stron – jest to badanie znane z zastosowań w medycynie, tylko stosuje się je na wielokrotnie mniejszych obiektach. Nieocenione w przypadku znalezisk tak starych, że jakakolwiek ingerencja fizyczna skończyłaby się bezpowrotnym zniszczeniem.

Procesory graficzne Nvidii, wkraczają na scenę w momencie gdy poszczególne „plasterki” zdjęć rentgenowskich trzeba złożyć w jeden trójwymiarowy model obiektu, z uwzględnieniem jego wewnętrznej struktury. Praca ta wymaga potężnej mocy obliczeniowej. W przypadku gabońskich znalezisk ich cyfrową analizą zajęło się laboratorium Etudes Recherches Matériaux, z Poitiers we Francji.

Do rekonstrukcji poprzez renderowanie wewnętrznych struktur obiektów sprzed milionów lat użyto kart graficznych Quadro FX 5600 oraz serwera obliczeniowego NVIDIA Tesla C870, pracujących pod kątem oprogramowania Digisens DigiCT.

Dzięki precyzji i wysokiej jakości wizualizacji można było stwierdzić, jak bardzo skomplikowane były odnalezione organizmy, co w połączeniu z precyzyjnym datowaniem przesunęło wstecz czas pojawienia się organizmów wielokomórkowych.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.