Oczy odpoczną od okularów, by pomęczyć się ze 'zwykłym' 3D

Okulista ostrzega: filmy i gry 3D mogą się źle skończyć dla twoich oczu

Doktor James Sutton z Butterflies Healthcare stwierdził, że nie należy oglądać stereoskopowych obrazów dłużej, niż dwie godziny, jeżeli szanujemy swój wzrok.

Sutton jest bardzo zaniepokojony trendem na filmy i gry 3D. Dłuższe wpatrywanie się w taki obraz, jak twierdzi, może poważnie uszkodzić wzrok. Dlatego też powinniśmy spędzić nad filmem lub grą około godziny, do półtorej i w żadnym przypadku nie dłużej, niż dwie godziny.

– Wiele osób, które wychodzi z kina, mówi potem, że zdają sobie sprawę, że zrobili coś nietypowego ze swoimi oczami, nawet jak ich nie boli głowa i nie czują nudności. Ale zdają sobie sprawę, że oczy ciężko pracowały – komentuje Sutton.

Warto dodać, że typowa sesja z grą wideo trwa dużo dłużej, niż dwie godziny. Przeciętny film z kolei zazwyczaj trwa nieco powyżej dwóch godzin.

Sutton powiedział również, że jest wielce zaniepokojony zapowiedzią Ubisoftu, która prorokuje 3D jako obowiązujący standard, bez możliwości powrotu do tradycyjnego Full HD.

0
Źródło: VG247
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.