Sapphire Radeon HD 5670 Ultimate 1024MB GDDR5

Na początku tego roku firma AMD rozbudowała swoją ofertę kart graficznych o nowe produkty z układami Radeon HD 5670 na pokładzie. Jak przystało na pełnoprawnego członka rodziny HD 5000 prezentowane układ zostały wyposażone w rdzeń produkowany w 40-nanometrowym procesie technologicznym. Również sama architektura karty nie uległa zmianie w porównaniu do wcześniejszych modeli. Karta ta jest zatem zgodna z DirectX 11, a także wspiera technologię ATI Eyefinity oraz ATI Stream.
Sapphire Radeon HD 5670 Ultimate 1024MB GDDR5

W stosunku do prezentowanych wcześniej układów Radeon HD 5750 karta ma zmniejszoną z 720 do 400 liczbę jednostek cieniujących. Redukcji uległa również liczba potoków ROP (z 16 do 8), a także ilość jednostek teksturujących (z 36 do 20). Dzięki zastosowaniu 40-nanometrowego procesu technologicznego zdecydowanemu spadkowi uległa również ilość energii wydzielanej. Radeon HD 5670 może poszczycić się współczynnikiem TDP wynoszącym zaledwie 61 W w czasie pracy oraz 14 W w czasie spoczynku.

Prezentowany dziś Sapphire Radeon HD 5670 z serii Ultimate ze względu na taktowanie niczym nie odbiega od konstrukcji referencyjnych. Jego rdzeń pracuje z częstotliwością 775 MHz, a 1024 MB pamięci GDDR5 ma standardowo 4000 MHz efektywnego taktowania.

Zmianie za to uległ system chłodzenia. Zrezygnowano tu ze standardowego, jedno slotowego radiatora połączonego z wentylatorem na rzecz całkowicie pasywnego układu. Na pierwszy rzut oka wydawał się on mało wydajny, natomiast w trakcie testów pozwalał karcie na pracę w optymalnych warunkach. W trakcie spoczynku temperatura GPU wynosiła zaledwie 48 stopni, natomiast po przejściu do trybu 3D wzrastała do 71 stopni.

Wydajność karty do najwyższych nie należy, ale patrząc na przedział cenowy w którym się ona znajduje cudów nie możemy oczekiwać. Możliwe jest oczywiście granie w starsze tytuły gier, natomiast do nowości pod DirectX 11 należy podchodzić raczej ostrożnie. W tekście umieściliśmy zaledwie parę wykresów, natomiast po pełne zestawienie wyników uzyskanych w czasie naszych testów zapraszamy na stronę z rankingami. Dzięki wbudowanej porównywarce możliwe też tam będzie dobranie produktów których wyniki chcecie odnieść do prezentowanego dziś Sapphire’a.

Sapphire Radeon HD 5670 Ultimate 1024MB GDDR5 możemy z czystym sumieniem zaproponować osobom poszukujących wszechstronnej karty graficznej. Nada się ona do starszych tytułów gier ale może również być godną uwagi propozycją dla osób budujących właśnie multimedialny komputer do salonu. Takiemu zastosowaniu sprzyjają również natywne wyjścia jakie karta oferuje. Oprócz standardowego DVI znajdziemy tu również HDMI a także pełnowymiarowy DisplayPort.

Grzegorz Glonek