AMD Athlon II 170u

Wyjątkowo energooszczędne procesory AMD z nowej serii “u” prezentowaliśmy ostatnio przy okazji recenzji dwurdzeniowego modelu Athlon II X2 260u. Mimo oznaczenia podobnego do Athlona II X2 260, ze standardowym procesorem miał on jednak niewiele wspólnego… Podobnie sytuacja wygląda z prezentowanym dziś jednordzeniowym układem z serii “u”.
AMD Athlon II 170u

Czas renderowania obrazu przez Athlona II jest o dwie minuty gorszy niż Semprona

Czas renderowania obrazu przez Athlona II jest o dwie minuty gorszy niż Semprona

Athlon II 170u podobnie jak Sempron 140 znajdujący się w naszym zestawieniu został wykonany w 45-nanometroweym procesie technologicznym i bazuje na rdzeniu o kodowej nazwie Sargas. Oba procesory są w pełni zgodne z podstawką AM3, a co za tym idzie, wstecznie kompatybilne z AM2+. Do podstawowych różnic pomiędzy nimi należy zaliczyć taktowanie. Mimo iż Sempron oznaczony został przez AMD jako 140 jego taktowanie jest zdecydowanie wyższe niż prezentowanego dziś Athlona II 170u. Pierwszy z nich pracował z zegarem 2,7 GHz natomiast nowość w naszym rankingu – zaledwie 2 GHz. Zmniejszeniu uległ również współczynnik TDP, który w Athlonie wynosi zaledwie 25 W podczas gdy w Sempronie ilość wydzielanej energii wynosiła 45 W.

Jeżeli odważylibyście się na kompresować obraz do formatu mkv to należy uzbroić się w cierpliwość... na naszym testowym fragmencie o rozmiarze około 400 MB zajęło to ponad 1h 30min...

Jeżeli odważylibyście się na kompresować obraz do formatu mkv to należy uzbroić się w cierpliwość… na naszym testowym fragmencie o rozmiarze około 400 MB zajęło to ponad 1h 30min…

Zmiany wprowadzone w Athlonie II 170u wpłynęły jednak negatywnie na jego ogólną wydajność względem Semprona. Na wykresach prezentowanych w tekście umieściliśmy standardowo część z dość obszernego zbioru pomiarów dokonanych w czasie naszych testów. Po pełne ich zestawienie zapraszamy na stronę z rankingami CHIP’a gdzie dodatkowo będziecie mieli możliwość porównania dowolnie przez siebie wybranych układów.

Wydajność całej platformy została nisko oceniona przez PCMark Vantage

Wydajność całej platformy została nisko oceniona przez PCMark Vantage

Podobnie jak prezentowany wcześniej Athlon II X2 260u tak i Athlon II 170u są procesorami skierowanymi głównie do przedsiębiorstw, w których mniejszy pobór prądu w połączeniu z setkami działających w tym samym czasie komputerów przekłada się na naprawdę pokaźne oszczędności w skali roku. Również sama cena oscylująca w granicy 100 zł może zachęcić do ich kupna. Jeżeli natomiast spojrzymy z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego szukającego procesora dla swojego domowego komputera do przeglądania Internetu i pracy w pakiecie biurowym to pobór prądu traci na znaczeniu w obliczu znacznej utraty wydajności… W tym przypadku zdecydowanie lepszym wyborem będzie droższy o około 20 zł Sempron 140, który jest zdecydowanie szybszym procesorem.

Grzegorz Glonek