AMD Athlon II X2 250u

Niedawno prezentowaliśmy Wam dwa procesory AMD o współczynniku TDP na tyle niskim, że można było je porównać jedynie z układami mobilnymi. Pierwszy z nich – dwurdzeniowy Athon II X2 260u nie zawojował naszego rankingu, ale wywołał u Was dyskusję na temat sensu produkowania tego typu układów. Dziś zaprezentujemy Wam kolejny z dwurdzeniowców z tej serii – 250u.
AMD Athlon II X2 250u

AMD Athlon II X2 250u jest kolejnym dwurdzeniowym procesorem przeznaczonym dla złącza AM3 a należącym do grupy układów wyjątkowo energooszczędnych. Podobnie jak “normalne” układy z rodziny Athlon II X2 2xx został on wyposażony w 2 MB współdzielonej pamięci podręcznej drugiego poziomu oraz po 64 KB pamięci cache L1 dla każdego z rdzeni. Częstotliwość 250u jest niższa od modelu 250 aż o 1400 MHz i wynosi 1600 MHz. Mimo dość znacznej różnicy w taktowaniu nowy energooszczędny układ 250u posiada współczynnik TDP (

Thermal Design Power

) na poziomie 25 W, podczas gdy “pełnowartościowa” wersja wydzielała 65 W. W tabelach zaprezentowaliśmy wydajność wszystkich procesorów energooszczędnych znajdujących się w naszym aktualnym zestawieniu.

Jak można zaobserwować na wykresach wydajność procesora Intela jest bardzo wysoka, ale niestety idzie ona w parze z bardzo wysoką ceną. Zakładając, że tworzymy tą platformę przy minimalnym koszcie, wydanie ponad tysiąca złotych na procesor mija się z celem. Ciekawą propozycją jest procesor AMD Phenom II X3 705e przy cenie o połowę niższej. Dla mniej zamożnych użytkowników wartym uwagi układem jest prezentowany dziś dwurdzeniowy Athlony II X2 250u, bądź wydajniejszy 260u. Jego cena jest dwukrotnie niższe od wymienionego wyżej Phenoma II, ale oferuje on już dużo gorszą wydajność.

Jak widać wybór odpowiedniego procesora nie jest sprawą łatwą i w dużej mierze zależy od ilości pieniędzy które możemy na ten cel przeznaczyć oraz od tego, do czego dany komputer będzie nam służył. Jeżeli zatem jesteś przedsiębiorcą w którego firmie ciągle działają dziesiątki stacji roboczych zdecydowanie polecamy prezentowanego dziś dwurdzeniowego Athlona II X2 250u bądź niewiele droższego 260u. Dzięki niskiemu współczynnikowi TDP na poziomie 25 W idealnie będzie on się nadawał do małych komputerów biurowych gdzie ilość pobieranego prądu ma znaczenie. Jego dużym atutem jest również cena na poziomie około 200 zł.

Dla domowego użytkownika zdecydowanie polecamy czterordzeniowe Athlony II bądź układy Phenom II.

Grzegorz Glonek