Epson AcuLaser C1600

archiwum
Stosunkowo nieduża kolorowa drukarka laserowa wyposażona w podajnik o pojemności 200 arkuszy i odbiornik na 100 arkuszy. Jedyny interfejs to USB 2.0. Czteroprzebiegowa konstrukcja skutkuje bardzo niską szybkością druku w kolorze, natomiast szybkość w odcieniach czerni jest przeciętna. Wysokie

Zobacz cały ranking:

Kolorowa drukarka laserowa Epson AcuLaser C1600 została zbudowana w oparciu o technologię czteroprzebiegową, przez co szybkość druku w kolorze jest ok. czterokrotnie mniejsza niż druku monochromatycznego. Wydrukowanie 10 stron tekstu w kolorze trwa aż 131,2 s, natomiast w odcieniach szarości 41,4 s.

Drukarka Epson wolno drukuje w kolorze.

Drukarka Epson wolno drukuje w kolorze.

Za to jakość druku stoi na bardzo wysokim poziomie. Kolory są generalnie wiernie odwzorowane, a drobne czcionki i cienkie linie wydrukowane prawidłowo. Praktycznie niewidoczne są zakłócenia na jednolitych powierzchniach. Podczas drukowania w kolorze poziom hałasu przekracza 63 dB, co jest wysoką wartością, nawet jak na drukarkę laserową. Przy drukowaniu monochromatycznym mechanizm karuzelowy się nie obraca, przez co urządzenie pracuje nieco ciszej.

Drukowanie kolorowego dokumentu graficznego trwa dość długo w przypadku drukarki Epson.

Drukowanie kolorowego dokumentu graficznego trwa dość długo w przypadku drukarki Epson.

Czteroprzebiegowa konstrukcja skutkuje nie najwygodniejszym sposobem wymiany kaset z tonerem. Nie można wyciągnąć wszystkich naraz, trzeba skorzystać z przycisku podpisanego Rotate Toner. Ponieważ panel drukarki jest pozbawiony wyświetlacza, producent dołącza program Remote Panel, za pomocą którego można sprawdzić stan materiałów eksploatacyjnych, a także dokonać zmiany pewnych ustawień, np. czasu, po którym urządzenie ma przechodzić w stan uśpienia.

Prędkość druku monochromatycznego jest przeciętna w przypadku drukarki Epson.

Prędkość druku monochromatycznego jest przeciętna w przypadku drukarki Epson.

Podajnik na papier w postaci przykrywanej tacki mieści 200 arkuszy, a odbiornik papieru 100 arkuszy. Zabrakło podajnika ręcznego (np. dla kopert). Startowe moduły z tonerami CMYK wystarczają na 500 stron. Standardowe kasety mają wydajność 1600 str., dostępne są również kasety o zwiększonej wydajności, wystarczające do wydrukowania 2700 stron. Z powodu ich stosunkowo wysokiej ceny koszty druku są jednak duże. Dodatkowo co pewien czas trzeba wymienić bęben, którego żywotność producent określa na 45000 wydruków monochromatycznych lub 11250 wydruków kolorowych.

Drukarki Epson i Xerox wyróżniają się niskim poborem mocy w trybie gotowości.

Drukarki Epson i Xerox wyróżniają się niskim poborem mocy w trybie gotowości.

Sterownik GDI oferują standardową funkcjonalność. Znajduje się w nim m.in. rzadko spotykana opcja przesuwania wydruków na kartce, ale zabrakło np. ręcznego druku dwustronnego, a co za tym idzie możliwość druku broszur. Jest to stosunkowo niewielkie urządzenie. Wraz z materiałami eksploatacyjnymi waży 14,4 kg. Pobór mocy w trybach gotowości i uśpienia wynosi odpowiednio 9,4 i 5 W. Są to jedne z najniższych wartości, jakie można obecnie spotkać w kolorowych drukarkach laserowych. Warto zainteresować się tym modelem, jeżeli nie zależy nam na wysokiej wydajności i planujemy drukować w kolorze tylko od czasu do czasu.

Marek Grzybowski