Epson AcuLaser CX16

archiwum
Urządzenie wielofunkcyjne składające się z kolorowej drukarki laserowej o rozdzielczości 1200×600 dpi i skanera CIS o rozdzielczości optycznej 600×600 dpi. Z powodu zastosowania konstrukcji czteroprzebiegowej drukowanie i kopiowanie w kolorze jest bardzo wolne, w odcieniach szarości prędkość jest

Jedno z najtańszych kolorowych laserowych urządzeń wielofunkcyjnych to obecnie Epson AcuLaser CX16, które składa się z kolorowej drukarki laserowej (rozdzielczość optyczna 1200×600 dpi) i  skanera CIS o rozdzielczości optycznej 600×600 dpi. Ma przeciętne wymiary i waży 16 kg wraz z materiałami eksploatacyjnymi. Obsługę ułatwia wyświetlacz tekstowy (bez podświetlenia) wyświetlający 4 wiersze po 20 znaków. Ponieważ urządzenie nie ma wbudowanego faksu, zrezygnowano z podajnika ADF.

Skanowanie wstępne trwa długo we wszystkich porównywanych urządzeniach.

Skanowanie wstępne trwa długo we wszystkich porównywanych urządzeniach.

Prędkość drukowania i kopiowania w kolorze jest sporo niższa niż w odcieniach szarości, co jest wynikiem zastosowania konstrukcji czteroprzebiegowej. Wydrukowanie 10 stron monochromatycznego tekstu trwa ok. 41 s, natomiast w kolorze aż 131 s. Skanowanie przebiega szybko, jednakże skanowanie wstępne trwa bardzo długo, prawie 22 s.  Główne zastrzeżenia do jakości druku to rozmywanie małych czcionek i  niejednolite wypełnienie powierzchni, w przypadku kopii dochodzą jeszcze przekłamania kolorów. Sterownik TWAIN zawiera wystarczający zestaw opcji, lecz nie podobało nam się, że jedyne dostępne rozdzielczości skanowania niższe niż 600×600 dpi to 150×150 dpi i 300×300 dpi. Zabrakło często używanej rozdzielczości 200×200 dpi. Producent nie dołącza do urządzenia żadnego oprogramowania OCR.

Urządzenie wyprodukowane przez Epsona jest przeciętnie szybkie, jeżeli chodzi o druk monochromatyczny.

Urządzenie wyprodukowane przez Epsona jest przeciętnie szybkie, jeżeli chodzi o druk monochromatyczny.

Podajnik papieru ma pojemność 200 arkuszy, natomiast odbiornik wydruków jest w stanie pomieścić 100 arkuszy. Wydajność tonerów CMY wynosi 1600 str. (tonery standardowe) lub 2700 str. (tonery o podniesionej wydajności), a czarnego 2700 str. Wysoka cena tonerów skutkuje mało korzystnymii kosztami druku. Trzeba również pamiętać o wymianie bębna, którego żywotność producent określa na 45000 wydruków monochromatycznych lub 11250 wydruków kolorowych.

Drukowanie w kolorze jest bardzo wolne w przypadku wszystkich porównywanych urządzeń.

Drukowanie w kolorze jest bardzo wolne w przypadku wszystkich porównywanych urządzeń.

Wraz z urządzeniem dostarczane są kasety z tonerami CMY pozwalające wydrukować 500 str. i kaseta z tonerem czarnym o wydajności 1000 str. W trybach gotowości i uśpienia pobór mocy wynosi odpowiednio 12,1 i 6,7 W. Są to stosunkowo niskie wartości jak na kolorowe laserowe urządzenie wielofunkcyjne. Przykrym mankamentem jest wyraźny szum emitowany przez układ chłodzenia w trybie gotowości, który na szczęście znika w trybie uśpienia.

Wszystkie porównywane urządzenia pobierają stosunkowo mało prądu w trybie uśpienia.

Wszystkie porównywane urządzenia pobierają stosunkowo mało prądu w trybie uśpienia.

Jest to urządzenie o sporo uboższej funkcjonalności w porównaniu z modelem AcuLaser CX16NF. Nie ma faksu, podajnika ADF, złącza PictBridge ani interfejsu sieci Fast Ethernet. Nie można dokupić podajnika papieru o pojemności 500 arkuszy. Wielkość pamięci to 64 MB zamiast 128 MB, co może wpływać na wydajność przy bardziej skomplikowanych wydrukach. Za to cena jest niższa o jedną trzecią.

Marek Grzybowski